Nové zpravodaje výplatních otisků rozšiřují naše knihovničky


Pošta posledních dnů minulého roku nám rozšířila fond našich filatelistických knihovniček o dva pravidelné tituly. Vydávají je dvě již několik desítek let organizované entity zabývající se sbíráním výplatních otisků ve světě a starající se o shromažďování studií, článků a informací z tohoto oboru nejen z příslušných zemí, ale i z celého světa. Jsou jimi americká Meter Stamp Society pod vedením Ricka Stambaugha (President) a německá Badatelská společnost poštovních a firemních výplatních otisků s Berndem Rosolskim (Vorsitzender) v čele.


MSS Bulletin (ročník 70, zimní číslo 322/2018)


Poslední číslo završilo 70 ucelených ročníků tohoto významného světového zpravodaje (začal vycházet v roce 1948). Tato barevná mutace zpravodaje o šestnácti stranách ve formátu A4 s mnoha kvalitními ilustracemi tentokrát přinesla řadu potřebných informací pro sběratele otisků. Nosným článkem je studie Islaila Amer el Khedouda o historii výplatních otisků Spojených arabských emirátů. Druhou širší studií je článek Richarda Pecka o sloganech (Označení oprávněného uživatele) australských výplatních otisků. Obě studie doplňují informace z jiných scén, kde se vyskytuje výplatní otisk.

Potěšující je informace o vystavení exponátů výplatních otisků ve světě a jejich ocenění. Vyniká Peter Elias, který loni posbíral řadu vysokých ocenění. Vystavil celkem pět exponátů, jakož i vystavovatelé na výstavě MACAO 2018. Peter Elias a další posbírali vysoké ocenění – velké pozlacené a pozlacené medaile. Našim sběratelům pocházejících z Evropy se o nich může jen zdát. Ti dosáhnout maximálně na velké stříbrné, i když vystavují starší, hodnotnější a cennější materiál ve svých exponátech. Našim americkým a asijským kolegům blahopřeji a tiše závidím …


BERICHT č. 87


Ukončil již 37. ročník tohoto zpravodaje. I v tomto zpravodaji se objevily tak jako v americkém zpravodaji nosná témata. Na svých 63 stranách v rubrice materiál „Německo-zpráva“ autora a současně redaktora tohoto zpravodaje Michaela Engelhardta popisuje modré otisky s výplatním razítkem FRANKIT FR (soustavy Neopost, Francotyp-Postalia, Pitney-Bowes). V dalším textu přináší autor Werner Vogler o soukromých vydáním s tímto designem. Modré otisky jsou i tématem pro další témata – tarifní stupně, modré otisky různých soustav a typů (např. Deutsche Post EURO). Ivan Leiš přispěl informací o prvních digitálních otiscích několika soustav uvedené do českého poštovního provozu od září 2014. Čtenář se může seznámit i s novinkami v rakouském a holandském provozu. Sběratelé uvítají i další pohledy sběratelství, které rozšiřují sběratelský radius. Kromě motivů to jsou výročí německé společnosti Max Planck anebo příplatky pomocí výplatních strojů k aerogramům. Tento zpravodaj tak vyniká nejen typologickým přístupem, ale i všímá si kromě historie i dalších částí výplatních otisků.Autoři článků čerpají hodně z archivů, a to je dobře. V archivech se můžeme hodně poučit. Poslední příspěvek tohoto zpravodaje popisuje objev výplatního stroje Francotyp C, který přinesl zvláštní denní razítko s pětimístným PSČ (PLZ) v horní části razítka a s textem v dolní části kruhu.


Text doplňuji několika ilustracemi.


Informaci doplňuji ilustracemi s výplatními otisky, kterými vyplatili oba vydavatelé zásilky předplatitelům. Německý modrý otisk je obzvláště podařený – sleduje oblíbenou linii otisku v otisku. Ve sbírce se vyjímá velmi dobře.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Jan Ungrád - 80 let – 11.10.2024 - přepážka č. 30 (8-13 hod.)
This is default text for notification bar