Dva pohledy do světa (výplatních otisků)


Výplatní otisky věrně zachycují poštovní provoz, jeho požadavky, pravidla a změny. Kromě toho pružně plní svou základní funkci – vyplácení poštovních zásilek. Dnešní dva pohledy do jejich světa jsou toho dokladem.


Na první zajímavost mne upozornil kolega Vladimír Vrbata a týká se firmy Behr (před nedávném po fůzi firma Mahle či Mahle Behr). Tato firma je činná i na území České republiky, i když zatím otisk výplatního stroje nebyl sběrateli zachycen. Německá společnost vyrábí od roku 1999 komponenty pro chlazení a klimatizaci v automobilech. V roce 2000 v Mnichově Hradišti vznikla firma Behr Czech, od roku 2007 otevřela firma další závod v průmyslově zóně v Mošnově. O dalších provozech u nás se uvažuje. Ale toto není předmětem naší poznámky. Vladimír Vrbata předložil šest ukázek vyplácení zásilek touto firmou v Evropě. Jde především o výplatní otisky různých soustav, které se používají v Německu, Francii a Španělsku. Poslední ukázkou v této sadě je zajímavost kombinace výplatního otisku s paušálem. Do stroje je na místo výplatního razítka vsazen paušální obrazec (Port Payé – poštovní zaplaceno) se zajímavým textem a uspořádáním. Pozorný sběratel si všimne i dohlédací pošty v denním razítku (Dopisové centrum 70 – Briefzentrum 70). Tento před nedávnem schválený parametr je novum v Německu při organizaci pošty zejména pro její systematické třídění. Tato problematika stojí za samostatný článek, ke které se vrátím někdy později. Panu Vrbatovi děkuji za předložení této zajímavé sestavy s otisky z jeho sbírky.

DVA_SVETY_01 DVA_SVETY_02

Druhý pohled se týká výlučně německého poštovního provozu a výplatních otisků. Nalevo od denního a výplatního razítka jsou do výplatního stroje vsazena čísla. Jedná se o prozatímní výplatní stroje, jejichž uživatelům je dovoleno vyplácet stroji své zásilky do doby, než dojde ke konečnému schvalovacímu rozhodnutí a kdy bude zasazen schválený štoček zobrazují označení oprávněného uživatele výplatního stroje.

DVA_SVETY_03
DVA_SVETY_04

U prvních dvou otisků ze čtyř zobrazených najdeme vlevo od otisku názvy uživatelů. Rozhodně se jedná o zajímavost a v řetězci příslušného stroje by tento otisk neměl chybět, pokud existuje.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar