LUC LEGAULT vystaví v NYC největší klasické skvosty výplatních otisků světa


Exponát kanadského filatelisty Luca Legaulta z Montrealu zachycující vývoj mechanického poštovného obsahuje ty největší skvosty výplatního otiskářství, jednoho z nosných pilířů specializovaných oborů a poštovní historie, po kterých touží sběratelé této oblasti na celém světě.

Jak se dozvídám, Luc Legault má v úmyslu rozšířit svůj exponát ze dvou na pět rámů požadovaných pravidly FIPu tak, aby jej mohl vystavit na nadcházející výstavě v New Yorku v květnu/červnu 2016. Současnou verzi exponátu lze najít na stránkách www.meterstampsociety.com na stránce Gallery/Exhibits. Zde je i překladová pomůcka pro francouzský text do angličtiny.

Světová veřejnost tak bude mít možnost spatřit poprvé všechny dosud známé skvosty klasického výplatního otiskářství na vlastní oči poprvé mimo Kanadu. Prologem k tomuto okamžiku jsou některé celistvosti Luca Legaulta na stránkách čtvrtletníku Společnosti výplatních otisků.

Můžeme na nich spatřit:

  • první komerční výplatní otisk na světě (produkt výplatního stroje Di Brazzy z 1.3.1897, o kterém jsem na našich webových stránkách psal 2.2.2015),

  • oba norské pokusy z roku 1900 a 1903 — Kahrs a Uchermann –,

  • málo známé americké pokusy z let 1902 a 1903, oba z dílny firmy Pitney Postal Machine Co. z Chicaga předvedené na poště,

  • novozélandské pokusy, které začaly březnem 1904 až do roku 1910 – celkem 18 pokusů,

  • otisky Mossova modelu z roku 1906,

  • ale i další otisky, doposud neznámé, z let 1908, 1910,

  • a slavný pokus vynálezce Mosse z Christchurche z roku 1914.

Pokud Luc Legault doplní super rarity oboru o další zajímavosti do svého exponátu, máme se na co těšit. Pak již budeme čekat na hodnocení jury.

Doplňuji, že i část doprovodného programu newyorské výstavy se bude věnovat výplatním otiskům. Je ohlášeno zasedání americké MSS s návazným seminářem a přednáškou. Článek doplňuji ilustracemi přetištěnými z MSSQ buletinu americké Společnosti výplatních otisků (podzimní číslo roku 2015, svazek 67, 3. číslo, str.7) a otištěného článku Luca Legaulta s názvem „Exponát klasických materiálů výplatních tisků“.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar