Exponáty výplatních otisků


V uplynulých dvou letech filatelistická veřejnost zaznamenala pozoruhodnou aktivitu v oblasti vystavování exponátů zaměřených na výplatní otisky. Došlo k tomu zejména na severoamerickém kontinentu.

Největší úspěch zaznamenal kanadský vystavovatel Luc Légault se svým exponátem „Meter Franking. The first 25 Years“ (v překladu: “Výplatní otiskářství. Prvních 25 let“). Jedná se o přepracovaný a vylepšený exponát, který jsme již viděli pod jiným názvem: „Pošta vyplacení výplatními otisky 1897-1922“. Luc Légault vystavil tento exponát na Specializované světové výstavě poštovních známek BRASILIA 2017, která se konala 24.-29.10.2017. Ocenění je vysoké: zlatá medaile (93 bodů). Rozhodně vysoké pro tento obor, který byl oceňován ještě před několika lety stříbrem. V případě Luca Légaulta je ocenění na místě – ve svém exponátu zachytil prvních 25 let a může se pochlubit kompletní sadou otisků od prvního amerického otisku, přes norské, novozélandské otisky až po další rarity. Na přiložené fotografii Luc Légault s oceněním obdrženým na Výstavě Brasilia 2017 (zdroj: MSS Bulletin č. 69/2017). Pochopitelně gratulace a díky za namáhavou práci.

Několik velkých úspěchů zaznamenal americký sběratel Peter Elias. V letech 2016 – 2017 vystavil čtyři exponáty a obdržel tři pozlacené medaile doplněné cenami na různých výstavách v USA.

Přehled doplňují exponáty Tony Goa („Výplatní otisky. Přehled“), ocenění druhé kategorie na Výstavě Praforax Forest Park a Rosse Towla („Počítačové poštovné americké poštovní služby“), ocenění: zlatá medaile, ocenění výtečnosti od Americké filatelistické společnosti a cena MSS (Meter Stamp Society).

Dočkáme se podobných úspěchů i v Evropě a v našich končinách?

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nová emise známek - 12.6.2024
This is default text for notification bar