Washington – budovy ministerstva pošt a staré pošty


Washingtonské ulice skýtají řadu překvapení. Nejinak tomu je i na Pennsylvania Avenue. Opusťme na chvíli Národní poštovní muzeumv blízkosti Union Station a zajděme si směrem k Bílému domu na tuto ulici. V blízkosti 11. ulice nebo lépe u vchodu do stanice metra nazývané Federal Triangle se nacházejí dvě zajímavé a výstavné budovy, které měly hodně společného s poštovnictvím. Jedna je bývalou budovou ministerstva pošt, druhá je bývalou budovou Staré pošty (budova nese název Old Post Office Pavilion).


Ministerstvo pošt


Budova bývalého ministerstva pošt, která vznikla na místě zbourané Staré pošty, byla postavena v roce 1934. Navrhl ji arch. William A. Delano (od firmy Delano and Aldrich). Inspiroval se architekturou v Paříži a v evropských městech. Tato budova je známa především svými arkádami. V předchozích objektech se první Hlavní poštmistr vznikajících Spojených států (původně 13 kolonií) a další představitelé pošty od roku 1775 snažili o obranu země, rozvoji demokracie a růst země pomocí poštovních služeb. V roce 1971 se Post Office Department přetransformoval na U.S.Postal Service (USPS). Stavba nové budovy probíhala od roku 1929 až do roku 1941 (po roce 1934 dostavby). Nyní v budově sídlí enviromentální vládní agentura.


Stará pošta


Budova po skončení využívání pro původní účely byla určena pro pronájem na prodejní plochy a kanceláře různých institucí. Nebyl by to ovšem Donald J. Trump, jeden z letošních kandidátů na prezidenta USA, kdyby se nechopil této příležitosti a z tohoto odepsaného objektu nevytvořil skvost, luxusní pětihvězdičkový hotel – The Trump International Hotel, Washington DC. Ikonickou Starou Poštu (Old Post Office Pavilion). Rozhodl se, že objekt zachová a že zdůrazní její historický význam. Hotel bude mít 263 pokojů, několik restaurací světové úrovně, hotelové lázně, taneční sál a řadu salonků, knihovnu, muzeum a vnější a vnitřní zahrady. Částí objektu je věž s hodinami, která nabízí panoramatický pohled na Washington DC (třetí nejvyšší budova v tomto městě). Ta bude otevřena veřejnosti pod správou Služby Národního parku. Revitalizace začala v roce 2014 a hotel se má otevřít v září 2016, dva roky před plánovaným dokončením. Jaké hlavní rysy bude mít tento hotel?

Předně se předělá vchod z 11. ulice, která se opět stane průjezdnou pro automobily, vchod bude přepracován, uvnitř bude srdíčko stavby – atrium zvané The Cortile, půjde do výšky devíti pater. Funkčně bude halou a lobby hotelu. V přízemí budou restaurace a maloobchodníci. Pokoje hostů budou poměrně velké, okna budou vysoká, pokoje budou mít průměrnou rozlohu 600 čtverečních stop, v pokojích křišťálové lustry. Jako materiál bude použit mramor, mosaz, pravé dřevo. V hotelu bude 35 apartmánů včetně podobných prostor v části objektu zvané Trump Townhouse se zvláštním vchodem. Prezidentské apartmá se vybudovalo v části, kde měl své kanceláře Generální poštmistr. V každém apartmá s výhledem na National Mall a Pennsylvania Avenue bude i jídelna a vchodem pro služebnictvo, privátní sauna a parní lázně, sprcha pro dvě osoby a VIP výtah. Hotel nabídne velký prostor pro kongresovou a schůzovní činnost (39.000 sq.ft.) a velký taneční sál (13.200 sq.ft.).

Známý developer Donald J. Trump společně se svými dtěmi Donaldem Jr., Ivankou a Ericem, zařadil mezi své další objekty další skvost (další objekty najdeme v NYC, Chicagu, Las Vegas, Waikiki Beach a dalších místech v USA a zahraničí.


Jedna historie končí, další začíná. Vraťme se však k té starší, poštovní formou kroniky:


1899

Postavena budova Stará pošta. Navrhl ji architekt Wiloughby J. Edbrooke. Byl inspirován architekturou 11. a 12. století (pozdní románský styl). Když byla budova postavena, byla největší ve Washingtonu. První federální budova na Pennsylvania Avenue, první vládní budova, která měla vlastní generátor.

1914

Depo pošty bylo přesunuto do budovy Nové pošty v blízkosti Union Station z důvodu komparativní výhody železniční dopravy.

1934

sídlo Generálního poštmistra se přesunulo do nové budovy ministerstva pošt do tzv. Trianglu (mezi Pennsylvania Ave a Constitution Ave.)

1934-1974

Stará pošta sloužila dalším vládním institucím.

1971

Stará pošta zachráněna před demolicí skupinou občanů(nyní DC Preservation League).

1973

Stará pošta přidána do Národního registru historických míst.

1978

budova upravena na prodejní místo a na kancelář Poradního sboru pro národní památky a dalších institucí.

1983

přejmenována na Nancy Hanks Center.

1992

v budově opět umístěny obchody a kanceláře, věž slouží jako rozhledna.

2014

začala rekonstrukce.

2016

otevření hotelu The International Trump Hotel, Washington DC.

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Klubové odpoledne s přednáškou - Dům Portus - 1.12.2022 od 16:30 hod.
This is default text for notification bar