Zesnul Dušan Evinic


Zväz slovenských filatelistov oznámil velmi smutnou zprávu – dne 15. června 2015 zesnul Dušan Evinic, významný slovenský filatelista a sběratel poštovní historie a specializovaných oborů. Slovenská filatelie ztratila osobnost, která svým významem překročila slovenské hranice.

Dušan Evinic se narodil 20. května 1946 v Bzinciach pod Javorinou. Jeho osobní a filatelistická cesta jej však zavedla nejprve do Popradu, posléze do Košic. Ve filatelii se začal organizovaně angažovat počátkem 70. let. Zlákalo jej sběratelství specializovaných oborů, poštovní historie a celin. Jeho zájmovou doménou byla balíková pošta, poštovní nálepky a v dalším období i fiskální filatelie. Postupem doby se z něj stal odborníkem na slovo vzatým. Jeho stopu najdeme v řadě odborných článků ve filatelistických časopisech (Filatelie, Zberateĺ, Spravodajca ZSF, Poštovní historie KPHC SČSF a dalších). Výrazným způsobem přispíval řadu let do sborníku Košice vo filatelii a do výstavních katalogů. Napsal i jeden z dílů Filatelistických statí („Balíková pošta na Slovensku 1918 – 1985“).

DUSAN_EVININDalší významnou součástí jeho filatelistické kariéry byla i celá řada hodnotných exponátů, které byly vysoko oceněny na domácích i mezinárodních výstavách. Jeho výstavní dílo si můžeme prohlédnout na Exponetu, kde vystavil deset exponátů z různých oborů: celistvosti, celiny s kolky 1939 – 1950, československé kolky – vydání 1947, dobytčí pasy, kominické doklady, maďarské kolky a kolkové celiny použité na Slovensku v letech 1938 – 1945, rodné a křestní listy, rodné, křestní, svatební a úmrtní listy, směnky s natištěnými kolky do roku 1968 a uherské vydání kolků (1. – 3. vydání). Dušanovy exponáty nám zachycují souhrnně tyto zajímavé obory.

Kromě své rozsáhlé publikační a vystavovatelské činnosti si našel čas i na aktivitu v rámci organizované slovenské a do roku 1992 i v rámci československé filatelie. Regionálně byl činný od roku 1978 do 1992 (člen východoslovenského krajského výboru ZSF), v letech 1996 až 2011 byl předseda ZKF východoslovenského regiónu, v letech 1984 až 1992 členem předsednictva ZSF, od roku 1996 do roku 2011 členem Rady ZSF a v letech 2003 – 2011 byl místopředsedou ZSF pro vnitrosvazovou činnost.

DUSAN_EVINIC-exponatyByl též členem Slovenskej akadémie filatelistou (SFA), na jejímž výročním zasedání v Bánské Bystrici jsem jej naposledy před lety potkal a měli jsme možnost se poohlédnout zpět na naši společnou cestu v rámci československé poštovní historie a domluvit se na další spolupráci. Rád jsem s ním zavzpomínal na společnou spolupráci v rámci komise poštovní historie a celin SČSF, kde zastával jako předseda slovenské KPHC funkci místopředsedy této komise zejména v letech 1985 – 1989, ale i předtím, kdy jsem pracoval v nejvyšších patrech československé poštovní historie. Byl jedním z mých nejbližších spolupracovníků a jeho pomoc byla velmi účinná a záslužná. Byl důstojným následovníkem vedoucích slovenských funkcionářů v oboru specializovaných oborů a poštovní historie, ze kterých jmenuji alespoň Pavola Hallona a Jozefa Oberta. Aktivní byl i vrámci svého domovského klubu filatelistů 54-01 Košice.

Nekrolog doplňuji fotografií Dušana Evinice, na které předává ocenění předsedovi KF Poprad Eduardu Jelačičovi (na snímku vpravo) a ukázkami z jeho exponátů, které může zájemce najít na stránkách Exponetu. (www.exponet.info).

Milý Dušane, je mi moc líto, že jsi tak záhy odešel z našeho světa do filatelistického nebe a že jsme si nestačili říci vše z našich oborů. Jsem rád, že jsme spolu prožili alespoň řadu okamžiků ku prospěchu české a slovenské poštovní historie. Své místo máš navždy v naší pomyslné Kronice specializovaných oborů na území Československa a v našich srdcích. Díky, že jsi při mne v dobách naší spolupráce stál.

Čest Tvé památce.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar