Literatura na Slovensku


33 slovenských Filatelistických statí 1982 – 1992


postoveznamkySlovensko bylo vždy proslulé pružnou publikační činností a širokým autorským zázemím. Toto platí do dneška. V mé knihovně mají slovenské publikace čestné místo. V letech 1982 – 1992 světlo světa spatřilo celkem 33 zajímavých odborných publikací, které se soustředily na širokou škálu filatelistických oblastí včetně specializovaných oborů a poštovní historie. Pro historii se tak zaznamenala řada informací mezi nimiž nechyběly ani na svou dobu nové objevy a zajímavé úhly pohledu.

Za 10 let zájemci obdrželi více jak 5000 stran odborných statí. Z poštovní historie autoři naše vědomosti obohatili o problematiku československých poštovních lístků, čs. celin, aerofilatelie, balíkové pošty, rekomandačních nálepek a slovenských pošt, sovětské zóně Německa, poštoven na Slovensku, regionálního poštovnictví na Slovensku, razítek, změn hranic a jejich odrazu v poštovnictví, doplatného na území Československa, poštovních lístků SSSR, vlakových spojů Česko-Slovenska a dalších. Pochopitelně řada statí se věnovala i čs. známkám a problematice i jiné problematice.

Podrobný přehled sestavil Vojtech Jankovič a zavěsil na svém portálu www.postoveznamky.sk.

Přehled všech vydání Filatelistických statí 1982 – 1992 najdete zde.


Publikace ZSF 1995 – 2008


SVAZ_FILAT_SKZmíněný portál Vojtecha Jankoviče www.postoveznamky.sk otiskl i trojstránkový přehled literatury pod názvem „Publikačná činnost ZSF (1995 – 2008)“, která též obsahuje zajímavé tituly, z nichž některé se dotýkají specializovaných oborů a poštovní historie. Najdeme mezi nimi i katalogy a sborníky s mnoha články renomovaných autorů, mezi nimiž se objevují i známá jména slovenských sběratelů poštovní historie, z nichž někteří se aktivně účastnili práce v obnovené komisi poštovní historie a celin SČSF v letech 1976 – 1989. Řada publikací se týká i poštovních známek a celin a jiných filatelistických a oborových úhlů pohledu. V přehledu jsou zachyceny i časopisy a bulletiny.

Řada publikací či sborníkových příspěvků, ale i Filatelistických statí se týká i československé problematiky. Proto je stále zajímavá i pro české sběratele, i když od jejich vydání uplynula celá řada let. Tato informace právem patří k doplnění do naší Kroniky specializovaných oborů pod příslušné časové úseky. Určitě by informace o této pokladnici literatury neměla zapadnout.

Přehled publikační činnosti ZSF (1995 – 2008) ve formátu PDF (6 stránek) najdete  zde.

Autor s použitím bibliografických přehledů uveřejněných na www.postoveznamky.sk: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nová emise známek - 12.6.2024
This is default text for notification bar