Literatura o polních poštách Velké války


Velká válka kromě lidských hrůz a rozvratu světa na úrovni rodin, skupin obyvatelstva a států přinesla miliony celistvostí přímých účastníků poštovního provozu, které se díky internetu staly běžně dohledatelnými na různých soukromých, ale i profesionálních serverech. Poskytují možnost seznámit se s dobou a lidskými osudy před sto lety.

POLNI_POSTANa druhé straně odborná a sběratelská veřejnost postrádá kvalifikovanou literaturu, která by celistvosti uměla zařadit do sbírek a exponátů. I přes některé zdařilé se úspěšné tituly dají spočítat na prstech jedné ruky. Stále nás obklopují spíše pokusy kusé a nepřehledné. Již vyšlé příspěvky či sborníky a katalogy budou po invazi letošního množství celistvostí ze státních, a zejména ze soukromých rodinných archivů dozajista potřebovat doplnění či revizi. Rozhodně buďme vděčni i za sebemenší příspěvek či publikaci, která se o tomto oboru poštovní historie zmiňuje.

Jedním z takových případů je například kniha Pavla Lukavského, která vyšla před několika lety pod názvem „Světová válka 1914-1915 slovem a obrazem, 1. díl“. V ní je několik kapitol, které se věnují polním poštám, a to poměrně jasně, přehledně a exaktně. Jedna z kapitol této knihy týkající se této problematiky lze najít jako přetisk na stránkách www.infofila.cz pod názvem „Polní pošta v době první světové války“, který se zde objevil 12.3.2007.

Odkaz na článek naleznete zde.

 Zájemce zcela jistě uvítá tyto informace jako doplněk do mozaiky, kterou hledá.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar