Category Archives: I. světová válka

Velká válka v pořadech Českého rozhlasu pokračuje i letos


Pod vlivem vzpomínek na konec II. světové války, které proběhly před 70 lety, se upozadila informace o tom, že Český rozhlas vysílá i nadále pořad o Velké válce (1914-ROZHLAS_VLTAVA1918) autorů Pavly Horákové a Jiřího Kamene, jakož i další doprovodná historická pásma. Začátek vysílání sahá do minulého roku ,ale pokračuje i letos. Autoři čerpali zejména z originálních dokladů – dopisů, dopisnic polní pošty, deníků a dalších dokumentů.

Od začátku roku bylo odvysíláno celkem pět dílů pod názvem Polní pošta. Zájemci si je mohou přehrát, když vykonají na internetu tuto jednoduchou cestu přes adresu https://portal.rozhlas.cz/ a vepsání a vykliknutí hesla „Polní pošta“.

Přeji příjemný poslech a umělecký zážitek.

Autor: Ivan Leiš


 

Filatelistické aktuality ze Slovenska – 8/2014


Jedním z hlavních úkolů našich klubových internetových stránek je upozorňovat naše členy a přátele na zajímavé články na různých portálech. Jedním z našich partnerských portálů je www.postoveznamky.sk, který má tři základní cíle:postoveznamky

  • informace o novinkách,

  • informační servis sběratelských akcí

  • přinášení odborných filatelistických informací.

 

Literatura o polních poštách Velké války


Velká válka kromě lidských hrůz a rozvratu světa na úrovni rodin, skupin obyvatelstva a států přinesla miliony celistvostí přímých účastníků poštovního provozu, které se díky internetu staly běžně dohledatelnými na různých soukromých, ale i profesionálních serverech. Poskytují možnost seznámit se s dobou a lidskými osudy před sto lety.

 

Polní pošty na Vltavě


005aJak jsme před časem informovali, stanice Vltava Českého rozhlasu vysílá dlouhodobý cyklus o polních poštách Velké války. Pravidelné pořady se vysílají od června a budou pokračovat až zhruba do poloviny roku 2015. Jedná se o seriál o I. světové válce nahlížené skrze korespondenci, deníky a paměti českých vojáků. Ti, kteří si nemohli poslechnout premiérový pořad, uvádíme, že na internetových stránkách Českého rozhlasu (https://portal.rozhlas.cz/) v rubrice Vltava … Audioarchiv… název „Polní pošty“) si lze poslechnout tyto dosud odvysílané pořady:

  1. Polní pošta – díl první, Psaní na březové kůře aneb Každý dopis má svůj příběh, Odvysíláno 7.6.2014

  2. Polní pošta – díl druhý, Ráno jsem byl pojednou probuzen … aneb Chystá se válka, Odvysíláno 28.6.2014

  3. Polní pošta – díl třetí, Válka začíná …. aneb Pošta z nebe, Odvysíláno 19.7.2014

  4. Polní pošta – díl čtvrtý, Na frontu … aneb „Vlezli jsme do pověstných haličských kanálů“, Odvysíláno: 26.7.2014


ROZHLAS_VLTAVAČeský rozhlas vysílá kromě tohoto seriálu autorů Jiřího Kamene a Pavly Horákové i další zajímavé pořady ve vztahu k Velké válce. Za všechny jmenuji alespoň „Mým národům“ – obsahující literární ukázky atd. Tento pořad se vysílal 26.7.2014.

PRED100LETYDeník Právo otiskl i poměrně rozsáhlý materiál k této problematice dne 3.7.2014 a zajímavý rozhovor s jedním z autorů seriálu Pavlou Horákovou (Salon – S 4 a S 5). Deník avizoval, že během léta bude tisknout i vybrané pasáže z korespondence, deníků a pamětí českých vojáků. Z rozhovoru s Pavlou Horákovou jsme se též dozvěděli, že Český rozhlas zřídil internetovou stránku „Před sto lety“, kde se shromažďují informace o Velké válce.

Možná, že vyjde i knížka ……

Autor: Ivan Leiš


 

Seriál o polních poštách Velké války na vlnách Českého rozhlasu


Jak jsme před časem na našich stránkách avizovali, Český rozhlas na své stanici Vltava začal vysílat seriál o polních poštách Velké války.

 

Zámek v Artstettenu – sobota 28. 6. 2014


Vzpomínková akce na oběti atentátu rakousko-uherského arcivévody Františka Ferdinanda, následníka císařského trůnu (1863-1914), a jeho manželky Sophie vévodkyně z Hohenbergu (Žofie rozené Chotkové, 1868 – 1914) v Sarajevu se konala přesně 100 let od této události v sobotu 28. června 2014 na zámku Artstetten v Dolnorakousku. Na tento den byl připraven bohatý pietní program. Konala se velká zádušní mše ve farním kostele Sv. Jakuba, který je součástí zámku. Mramorové sarkofágy rodinné hrobky (krypty) jsou posledním místem odpočinku obou obětí atentátu v Sarajevu.

 

Hlavní akce projektu Velká válka


Ve dnech 27. – 28.6.2014 se uskutečnila celá řada akcí projektu Velká válka. Zároveň proběhla hlavní akce celéhoSalonní vůz AZA 1-0086 arcivévody Františka Ferdinanda d´Este projektu v Brně dne 28.6.2014, kde se uskutečnila rekonstrukce atentátu na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Tomu předcházel příjezd zvláštního vlaku se salonním vozem, který na brněnské nádraží přivezl kromě následníka trůnu i jeho choť Žofii Chotkovou. Tolik připomenutí 100 let od atentátu na následníka trůnu v Sarajevu, který zavdal záminku k vypuknutí První světová války.

Pozvánku na vernisáž projektu Velká válka naleznete zde.

 

Pozvánka do Brna na vernisáž projektu VELKÁ VÁLKA


Vážení přátelé, srdečně Vás zveme na slavnostní zahájení projektu Velká válka 28. června 2014.


 

Přednášky v rámci výstavy „Pošta za Velké války“ (III)


Dne 12.6.2014 byla otevřena 3.část výstavy „Pošta za Velké války …“ (filatelistická). Po představení aršíku „Obětem 1. sv. války“ a autogramiádě následovala přednáška Lubora Kunce (předsedy ČMSPH a Sekce polních pošt) s názvem „Oběti války v poštovních dokladech“. S jeho souhlasem vám přinášíme v elektronické podobě celou přednášku. K dispozici máte soubor ve formátu PDF (velikost cca 12 MB).

[wpdm_file id=53]


 

Přednášky v rámci výstavy „Pošta za Velké války“ (II)

Ohlédnutí za přednáškou PhDr. Jiřího Raka 4.6.2014 v Poštovním muzeu

Dne 4.6.2014 se skupina členů našeho klubu zúčastnila zajímavé přednášky PhDr. Jiřího Raka „Obraz českého vojáka ve Velké válce. Mezi Švejkem a legionářem“, kterou uspořádalo Poštovní muzeum jako doprovodnou akci k výstavě „Pošta za Velké války. Píšu Vám z fronty …“.

 
Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar