Filatelistické aktuality ze Slovenska – 8/2014


Jedním z hlavních úkolů našich klubových internetových stránek je upozorňovat naše členy a přátele na zajímavé články na různých portálech. Jedním z našich partnerských portálů je www.postoveznamky.sk, který má tři základní cíle:postoveznamky

  • informace o novinkách,

  • informační servis sběratelských akcí

  • přinášení odborných filatelistických informací.

Hlavní duší a hybatelem těchto stránek, které přinášejí velmi obsáhlý a detailní pohled do slovenského filatelistického života (ale i do událostí dalších zemí včetně České republiky) je známý filatelista Vojtech Jankovič. Není opomíjena ani poštovní historie a specializované obory. Vzhledem k tomu, že v určitých obdobích česká a slovenská poštovní historie byla propojená, stojí tyto stránky za „brouzdání“. Někteří z nás se věnují i sbírání slovenských známek, celin, razítek a výplatních otisků. Tyto stránky jsou studnicí informací uvedených materiálů. Poučné jsou i informace z výstav konaných na Slovensku.

Ukázka č. 2 z přísvěvku Františka DivokaLetošní srpen přinesl z pohledu specializovaných oborů dva zajímavé příspěvky. V prvé řadě to je poutavý a přehledný článek Františka Divoka s titulem „Tvorba regionálnej zbierky a exponátu poštovej histórie“. Autor je renomovaný sběratel a vystavovatel. Věnuje se hlavně regionální tématice. V tomto směru může být jeho článek, který se věnuje poměrně úzkému regionuDIVOK_01 (Spiš) a období (1938 – 1948), poučný i pro české regionální sběratele, kteří tvoří poměrně velkou skupinu mezi českými poštovními historiky. Náš klub není výjimkou. Oceňuji 23 zobrazených ilustrací (mapky a zejména velmi zachovalé celistvosti s výraznými artefakty poštovní historie) a vyčerpávající bohatou literaturu, ze které autor čerpal. Tento článek doplňuje jedna stránka z tohoto článku pro ilustraci čtenáře s laskavým svolením našeho partnerského portálu. V ilustracích najdeme řadu celistvostí se vztahem k Československu (např. celistvosti s košickými známkami). Článek přidán 13.8.2014.

Druhým zajímavým příspěvkem je příspěvek Alexandra Urminského s názvem „Pohĺadnice jako dokumenty z 1. světové války“, který byl na stránky zavěšen 4.8.2014. Článek doplňuje zejména ilustracemi supervýročí Velké války.I když ilustrace jsou otištěny jen averzně, přesto jsou zajímavým pohledem na Velkou válku. Škoda, že nemáme možnost pohlédnout na rubovou část pohlednic. Přesto jsou texty či obrázky pohlednic doplňujícím pohledem pro ty, kteří se o toto období a tento specializovaný obor zajímají.

Odkaz na příspěvek Františka Divoka zde.

Odkaz na příspěvek Alexandra Urminského zde.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar