Klubové odpoledne s přednáškou – 5.12.2013


Zveme Vás na poslední klubové odpoledne v roce 2013 s přednáškou

110 let od prvního oficiálně uznaného pokusu vyplácení poštovného výplatními stroji

5.12.2013 (čtvrtek) od 16:30 hod.

přednáší – Ing. Luděk Janů


Luděk Janů (1954) není žádným nováčkem na přednáškovém poli. Jako dlouholetý sběratel otisků výplatních strojů s pohledem na jejich světovou historii a vývoj, tak se specializací na československé iLuděk Janů protektorátní otisky nám mezi léty 1988 a 1994 věnoval již 4 přednášky s tímto zaměřením a rovněž 2 přednášky s tématikou telefonních karet a jejich vztahu k filatelii (viz seznam přednášek).

Luděk Janů se již v 80. letech minulého století zapojil do činnosti tehdejších sekcí Komisí poštovní historie a celin SČSF a SČF a v 90. letech byl aktivním představitelem Stolní společnosti sběratelů výplatních otisků, která se pravidelně scházela v restauraci U Pešků v Sokolské ulici v Praze, vydávala bulletin KURÝR (redakční rada: Luděk Janů, Tomáš Novák a Ivan Leiš) a měla svůj výplatní strojek Postalia s řadou příležitostných štočků. Tato společnost ideově navázala na obdobnou společnost předválečnou, jejímiž členy byli např. akad.arch. Albert Jonáš, št.kpt. Winkler a Ing. Jiří Pohorecký.

Čtvrteční přednáška Luďka Janů v našem Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha bude věnována 110. výročí prvního oficiálně uznaného pokusu vyplácení poštovného výplatními stroji. Tím prvním, kdo podle dosavadních poznatků přišel s touto myšlenkou, byl tehdy Nor Karl Kristian Uchermann (1855-1940), který je světové veřejnosti spíše znám jako již velmi uznávaný malíř a ilustrátor (obrázek s portrétem).

Srdečně zveme zájemce o filatelii a poštovní historii. Vstup volný.


Fotogalerii z přednášky si můžete prohlédnout zde.

Fotogalerii výplatních strojů naleznete na tomto odkazu.

Fotogalerii otisků výplatních strojů je k dispozici na tomto odkazu.


 
Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar