Klubové odpoledne s přednáškou – 7.3.2019


Zveme Vás na sedmé klubové odpoledne přednáškového cyklu 2018 – 2019 s tématem

Poštovní zásilky v přeshraničním styku za protektorátu Čechy a Morava

7. března 2019 (čtvrtek) od 16:30 hod.

přednáší: Michal Hauzr

Přednáška se koná v Domě PORTUS (Život 90, z.ú.) v Praze 1,
ul. Karolíny Světlé 18 (roh s ulicí Betlémskou)


Michal Hauzr (1965, Varnsdorf). Filatelií se zabývá od léta roku 1978; mezi jeho učiteli byli MVDr. Josef Dokoupil, Dr. Vojtěch Čelko a MUDr. Jaroslav Dragon. Vyučil se na známkách ČSSR, ale postupně začal objevovat krásu poštovní historie. Jak stoupaly nominále aktuálních známek, tak klesal jeho zájem o známky jako takové a zaměřil se poštovní historii protektorátu Čechy a Morava. Z období BuM sbírá specializovaně dokumenty spojené s holocaustem (pouze z pohledu území BuM), předběžné celiny, přeshraniční poštu, strojová propagační a turnusová razítka a německou služební poštu. Jako libůstku si pěstuje sbírku deskových značek novinových známek „Sokol v letu“ (patřily mezi protektorátní předběžné).

Sestavil exponát s názvem „PERZEKUCE ŽIDOVSKÉHO NÁRODA V PROTEKTORÁTU ČECHY A MORAVA A GHETTO TEREZÍN“, který v loňském roce úspěšně prezentoval na výstavách Praga 2018 a v Jeruzalémě. V roce 2010 nám jeho tématiku představil na přednášce „Příběh protektorátních Židů v poštovních dokumentech“. Díky své specializaci se pan Hauzr stal členem Komise znalců SČF se zaměřením na dokumenty z období holocaustu.

Jak sám pan Hauzr uvádí:

Chystaná prezentace bude zaměřena na přeshraniční poštu, kde se mi za těch více než 30 let, kdy tento materiál shromažďuji, podařilo získat několik zajímavých položek a rád bych v široké společnosti podebatoval nad tématem vytvoření exponátu. Samotný materiál umožňuje jeho prezentaci několika způsoby a jde o to, najít ten nejvhodnější. Rád bych Vás touto formou pozval – přijďte, Váš názor mne zajímá!Všechny přednášky nového cyklu (v pořadí 39.) najdete na tomto odkazu


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar