Korespondence slavných a jejich podpisy


Zraky sběratelů přitahuje nejen v poslední době korespondence slavných osobností. Sbírají se především poštou prošlé celistvosti, ale sběratelé nepohrdnou ani čistými artefakty s podpisy/autogramy s anebo bez věnování nejlépe ve spojení s vyobrazenými díly (tvorba,obrazy,fotografie, korespondence všeho druhu včetně pohlednic apod.). Sběratelskou výjimkou nejsou ani signa.

Leopoldovo muzeum ve Vídni (zakladatel a mecenáš muzea dr. Rudolf Leopold – viz fotografie se ženou Elisabeth níže) mezi pracemi a fotografiemi významného umělce secese Gustava Klimta (zakladatel spolku Secession společně s dalšími uměleckými vrstevníky) vystavilo i ukázky několika pohlednic prošlých poštou (soukromá sbírka), které umělec zaslal své intimní partnerce Emilii Flöge (majitelka módního salónu „Schwestern Flöge“, zal. 1904) z různých míst v Evropě v období od 14.4.1897 do 30.12.1917. Pohlednice byly vybrány ze 400 pohlednic, krátkých zpráv a dopisů Gustava Klimta. U některých pohlednic je i reverzní strana s denními razítky. Podpisy umělce jsou na averzu (včetně zprávy), jak bylo tehdy zvykem, ale i rubu. Vynikající spojení sběratelství pohlednic, autogramů a filatelie včetně specializovaných oborů.

Výběr fotografii (pohlednic) doplňuje výhled z muzea na Vídeň (na Přírodovědecké muzeum a Umělecko-historické muzeum a působivý obraz Smrt a život od G. Klimta. Muzeum založené ze soukromých sbírek mecenášského páru bylo otevřeno v roce 2001 a je nejnavštěvovanější muzeum v Muzejní čtvrti (MuseumsQuartier Wien) na Museumsplatz 1. Webové stránky na: této adrese

K přehledu fotografií je připojen i výsek propagačního letáku muzea, kde je i pohled na muzeum zvenčí.

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nová emise známek - 12.6.2024
This is default text for notification bar