Historie továren podle firemní korespondence


Při prohlížení starých firemních celistvostí mne napadlo, že bych mohl podle firemní korespondence zdokumentovat historii továren. Vždy mě velmi zajímalo, kdy a jak která továrna, banka,  nemocnice – prostě firma vznikla, jak se jí dařilo v průběhu let, jak skončila, kam se transformovala. Ke každé firmě (od které mám sbírku firemních celistvostí) jsem vytvořil chronologický přehled (koláž – historický vývoj firmy dle firemní korespondence) a popis historie dané firmy.

Mě osobně nejvíce zajímají firmy, které vznikaly ještě za Rakouska-Uherska, byly úspěšné i v nově vzniklé ČSR, přežily znárodnění, sametovou revoluci a prosperují i v nynější České republice. Zajímavé je sledovat vývoj a změny firemního loga. Škoda, že v současnosti, v době internetu, firemní korespondence ubývá, ale firemní přítisky, firemní loga, OVS (výplatní otisky) s logem firmy byly vždycky součástí reklamy.

Ve své uvažované knize, kterou mám zatím v šuplíku, jsem použil několik celistvostí filatelistické firmy pana ing. R. Burdy – Burda Auction a firmy R. Danenberga (Internetový filatelistický obchod – Philashop) samozřejmě s jejich laskavým svolením, za což jim velice děkuji. Dále děkuji panu ing. Bachratému za zapůjčení skenů dvou firemních korespondenčních lístků (Waltrovka). Dále moc děkuji KF 00-15, že jsem si dovolil použít některé modré OVS.

Moc mě potěší, když vznikne nová česká firma, má pěkné, graficky solidně zvládnuté logo a ještě je úspěšná ve svém oboru! Ale samozřejmě, nejdůležitější je profesní úspěšnost každé firmy, logo je takový bonus.


1. Walter Jinonice – GE Aviation Czech


Autor příspěvku: Zdeněk Říha


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar