Přednášková lahůdka v podání Zdeňka Štěpána


Ve čtvrtek 1. února 2024 se konala naše druhá klubová schůzka v roce 2024, její součástí byla odborná přednáška, kterou nám přednesl pan Zdeněk Štěpán, člen našeho klubu na téma Slovensko 1939 a jeho přetisková provizoria. Podstatným znakem této přednášky bylo její zarámování do historických souvislostí, počínaje Pittsburskou dohodou ze dne 30.5.1918, která schvalovala spojení Čechů a Slováků v samostatném státě, ve kterém mělo mít Slovensko svou samostatnou státní správu, parlament a soudnictví.

Následoval výklad dalšího politického vývoje přes vznik Československa v roce 1918 až k dramatickým událostem roků 1938 a 1939, kde jsme již byli vtaženi do filatelistické problematiky, kterou bylo příležitostné vydání československé výplatní známky s oranžovým knihtiskovým přetiskem Otvorenie slovenského snemu 18.1.1939, dva náklady této emise a dva typy přetisku. Následovalo promítání celistvostí s československými známkami jako slovenskými známkami předběžnými a souběžnými, vše též s ukázkami na dopisech. Následující ukázky přetiskových provizorií byly přehlídkou systematického přístupu specializovaného sběratele. Přednáška byla doplněna dalšími slovenskými emisemi poštovních známek a ukázkami celistvostí s příležitostnými razítky.

Přednášku uvedl a v závěru p. Zdeňkovi Štěpánovi za výbor klubu poděkoval Ing. Ladislav Čechák, organizátor odborné činnosti. Za připojené fotografie z části přednášky děkujeme našemu novinkářovi panu Janu Všetečkovi.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar