SFA vydala Zborník prednášok 2016 – 2017


Slovenská filatelistická akadémia (SFA) v roce 2017 vydala velmi potřebnou publikaci pod názvem „Zborník prednášok 2016 – 2017“. Ve sborníku je textem i obrazem zachyceno celkem pět přednášek, které odezněly na přednáškových seminářích SFA v uvedených letech a jejichž autoři dodali podklady přednášek. Přednášek bylo více, ale sborník je nezachytil. Jejich zveřejnění je snad slíbeno pro další sborník (jedná se o přednášky Ing. Miroslava Bachratého – Slovensko v I. Svetovej vojne – filatelistická dokumentácia a Miroslava Gerece – Obratené rámcové zúbkovanie čs., cz. a sk. tlačených na stroji WIFAG a Ing. Jarmily Brichtové – 26. Kongres UPU Istanbul 2016).

SFA se rozhodla v roce 2015 pořádat přednáškové semináře s tím, že předchozí zvyklost byla vyslechnout přednášky nových členů během řádného zasedání SFA. Program však ve spojení s obvyklým programem setkání byl velmi napjatý. Proto se členové rozhodli pro dvě roční setkání a pro kompetenční rozdělení obou akcí.


Zborník prednášok 2016 – 2017 přináší tyto zachycené přednášky:

Rok 2016

 • Niekoĺko poznámok k vzniku Poštového muzea v Banskej Bystrici (PhDr. Štefan Kollár)

 • Zväz slovenských filatelistických spoĺkov (JUDr. Otto Gáťa)

 • Slováci na Medzinárodnej filatelistickej výstave Buenos Aires ¨80 (Jozef Korený)

Rok 2017

 • Pohĺadnice jako dokument významnej udalosti, objektu, osobnosti, či žijúcej osobnosti (Alexander Urminský)

 • Vzácnosti a zaujímavosti použitia rakúskych známok v r. 1850 – 1867 na Slovensku (Peter Severín)

Publikace byla vydána jako 22. v pořadí. Sestavil a redakční úpravy se zhostil Ivan Tvrdý. Vyšlo jako 1. vydání v nákladu 60 ks o 78 stranách za finanční podpory Ministerstva dopravy a výstavy Slovenskej republiky v rámci Národného programu aktívneho stárnutia). Bohatě a kvalitně ilustrováno. Knížka obsahuje i barevné ilustrace.


Přednáškové setkání 13. 10. 2018

SFA pořádala v sobotu dne 13.10.2018 v Trenčíně další přednáškové setkání, kde odezněly tyto avizované přednášky:

 • Pltnictvo na Slovensku vo filokartii (Alexander Urminský)

 • Poĺná pošta I. Svetovej vojny so zreteĺom na Slovensko (Ondrej Suĺo)

 • Perfiny košických firiem (Tichomír Kotek)

 • Poštová história Banskej Bystrice a Povážskej Bystrice (Hubert Dobál)

 • Rakúska pošta na území dnešného Slovenska, prezentácia publikace (Peter Severín)

Věříme, že i tyto přednášky se v plném znění a doplněné ilustracemi objeví jako samostatná publikace. Literatury není nikdy dost. Zejména té poštovně historické. Držíme palce.

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

One Response to SFA vydala Zborník prednášok 2016 – 2017

 1. Ivan Leiš napsal:

  K druhé části mé noticky, která se týkala přednáškového setkání SFA v Trenčíně, doplňuji a upřesňuji na základě informace obdržené od Ivana Tvrdého takto: Seminář proběhl podle plánu, jen ve změněném pořadí přednášek. Přednáška pana T. Koteka byla z rodinných důvodů přesunuta do příštího roku. Přednášku A. Urminského přednesl Ivan Tvrdý v zastoupení.Další zpráva je, že Ivan má již některé přednášky připravené k zařazení do dalšího Sborníku přednášek. Existuje naděje, že se v něm objeví i přednášky, které se v popisovaném Sborníku neobjevily.Ivanovi Tvrdému děkuji za aktuální informaci o tomto semináři.
  SFA dává dalším organizátorům přednášek a přednáškových cyklů příklad, jak uchovat cenné údaje, které zaznívají na filatelistických setkání a bez zveřejnění či uchování zapadají. Náš klub řadu přednášek v našem cyklu zveřejnil elektronicky anebo byla přepracovány do samostatných článků pro web. I to je užitečná cesta.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné poštovní razítko – Sv. Václav - 28.9.2022 (středa)
This is default text for notification bar