Začátky německých výplatních strojů – nové poznatky


Nekonečné horko letošního léta bylo příjemně přerušeno zásilkou, která obsahovala novou publikaci vydanou Badatelskou společností Post- und Absenderfreistempel e.V., jednou z významných a aktivních pracovních skupin (Arge) součástí v rámci Svazu německých filatelistů. Autorem této brožury je člen vedení této společnosti, bývalý předseda a nyní čestný předseda Hans-Joachim Förster. Publikace s názvem Postamtlicher Versuchsfreistempler „A“ (Furtwängler) – Neue Erkenntnisse (poštovní zkušební výplatní stroje „A“ (Furtwängler) – nové poznatky nás zavádí do dvacátých let minulého století, kdy se řada německých firem za podpory státních institucí začala věnovat vývoji a aplikaci výplatních strojů. Tento stav nastal po mohutném rozvoji společnosti v oblasti hospodářského života, masivního nárůstu korespondence a některých dalších vlivů jako byla nezkrotitelná inflace.

Hans-Joachim Förster se ve své práci, ke které přispělo mnoho hodin strávených nad archivními materiály, věnuje prvnímu výrobci – německých výplatních strojů a modelu „A“, předchůdci dokonalejších pozdějších německých strojů jakými byly například Komusina, Francotyp, Rena, Postalia a další. Vydání publikace přispělo více jak 30 let usilovné badatelské práce.

Firma L. Furtwängler und Söhne (Uhrenfabrik Furtwängler, Furtwangen) se sídlem ve městě Furtwangen v Černém lese, kterou autor popisuje, byla původně hodinářskou firmou, která se specializovala po dlouho dobu historicky výrobě nástěnných, stolních a salónních hodin a pod vlivem vývoje a spojená s progresivní firmou G. Wohlmuth und Co. ze stejného města se začala věnovat i jemné mechanice a v konečné fázi i výplatním strojů. To vše jako doplněk ke své tradiční výrobě – zdravotnických přístrojů. Tato firma stála v roce 1923 s několika dalšími firmami (Anker-werke, Bielefeld, Berliner Maschinenfabrik BAFRA) u zrodu firmy „POstfreistempler GmbH Bielefeld, později Francotyp GmbH (1925), existující v nové podobě („F-P“) do dneška. Svou přesnou a intenzivní prací přispěli vývojáři této firmy k vývoji německého, evropského a určitě i světového výplatního otiskářství ve 20. století. Firma L. Furtwängler byla prvním německým výrobcem výplatních strojů na profesionální a sériové úrovni.

Autor na úředních podkladech přináší pohled na dobu, kdy se úředně německé výplatní stroje rodily a obrázkovými podklady dokládá i první stroje a jejich produkty – výplatní otisky. Krok za krokem, ne-li den za dnem sledujeme, jak se tento nový způsob vyplácení zakořeňoval v německém poštovním provozu. Detailně se můžeme přenést i do tohoto světa i při pohledu a popisu „razítkářského zvonu se čtyřmi nosiči razítek v korpusu“, který sloužil k orážení zásilek. Nese název „FRANKA“ a je uložen v depozitářích „Museumstiftung Post und Telekommunikation“ v Berlíně jak velmi cenná relikvie. Vyrobeno v roce 1923, stroj č. A1, uživatele „Aussenhandelstelle Maschinnebau“ v Charlottenburgu. K pochopení provozu a konstrukce slouží i fotografie mechanismu a výňatky z příslušných úředních patentů. Cenné jsou i reprodukované celistvosti vyplacené tímto strojem „A“ různých uživatelů pod evidencí německé říšské pošty.Publikace o formátu A4 má 38 stran a obsahuje, jak již bylo řečeno, řadu kvalitních reprodukcí. Je významným příspěvkem do historie německých výplatních strojů a zaplňuje jedno z existujících bílých míst. Autorovi patří velký dík za tuto mravenčí práci. Publikaci, která je v němčině, lze objednat na adrese společnosti http://www.fg-freistempel.de.

Stanovená cena pro německé zájemce je 15 € plus poštovné (bez záruky).

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar