Vyšel nový „Zborník príspevkov Košice vo filatelii č. 28/2017“


V minulých dnech vydaly KF 54-01 v Košicích a Združenie klubov filatelistov východoslovenského regiónu pre účely vzdelavania za finanční podpory MDV SR „Národny program aktívneho starnutia“ v pořadí již dvacáté osmé číslo příspěvkového sborníku „Košice vo filatelii“. Na šedesáti osmi stranách sborníku najdeme převážně články a studie poštovně historického, ale i poštovně současného zaměření hlavně z oblasti východního Slovenska. Této problematice se košický klub věnuje tradičně již velmi dlouhou dobu. Není divu. Klub sdružuje řadu renomovaných slovenských poštovních historiků. Články jsou doplněny kvalitními černobílými ilustracemi. Jejich počet přesahuje úctyhodných sto ilustrací, které organicky doplňují texty. Některé články se dotýkají i dalších slovenských regionů a celého Slovenska.

S čím, nás autoři tohoto sborníku seznamují?

Jak jsem se zmínil, převažují poštovní historie a poštovní současnost. Dr. Juraj Pálka čtenáře seznamuje se zajímavými dopisy předznámkového období na území dnešního východního Slovenska. Ing. Štefan Demčák přibližuje fiskální historii a píše o městských poplatkových kolcích v Košicích. Ing. Miroslav Gerec čtenářům přibližuje razítka slovenské pošty bez PSČ používané po 1. lednu 1993. Ján Marenčík otiskuje hned čtyři články – dva z oboru výplatních otisků s tématikou výplatních otisků na východním Slovensku z let 1927-1948 a na jižním Slovensku z let 1939-1945. Jeho třetím článkem v tomto sborníku je o turnusových razítkách na Slovensku 1933-1939. Čtvrtý článek se zmiňuje o Légiovlaku v Košicích 22.8.-3.9.2017. Viliam Gaál doplňuje širokou škálu poštovně historických článků příspěvkem o košických příležitostných tiscích a razítkách roku 2017.

Okruh poštovní historie překračují i články z dalších specializovaných oborů, poštovních známek, výstavnictví a námětové filatelie. Alexander Urminský přispěl svým článkem k problematice Velké války v zrcadle pohlednic, dr. Tichomír Knotek článkem o maďarských perfinech a Ján Marečík dvěma články o výstavách, jejichž kulatá výročí si letos připomínáme (košická výstava z roku 1928, Výstava východu v Košicích z roku 1938).

Plejáda rozmanitých a čtivých článků plné různých faktů doplňují potřebné informace a zajímavosti pro filatelisty včetně emisního plánu Slovenska na rok 2018.

Za tento publicistický počin patří všem redaktorům a autorům velký dík.

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar