Vyšel Věstník MCP s příběhem firmy dr. F. Zátka


Dne 29. října 2015 vyšlo další číslo Věstníku Muzea cenných papíru (MCP) s obsáhlým článkem o firmě dr. F. Zátka z pera Rudolfa Píši. Název je více jak příznačný: „70 let o chlebu a vodě“. Našim čtenářům přibližuji skutečnost, že v březnovém čísle letošního roku vyšel článek o B. Jarolímkovi, který má k některým specializovaným oborům ve filatelii zejména k výplatním otiskům velmi blízko. I další čísla Věstníku mohou odborně sběratele poučit. Na internetových stránkách MCP lze stáhnout i starší čísla Věstníků.

MUZEUM_CENYCH_PAPIRUNejnovější Věstník lze stáhnout přes tento odkaz. Kromě obvyklého úvodníku se podrobně zabývá historií potravinářských závodů Dr. Ferdinanda Zátky v Praze. Firma byla založena v roce 1877. Třicet dva stran poutavého a poučného čtení plného zajímavých faktů je doplněno řadou fotografií a dalších ilustrací (celkem 166).

ZATKA_OVSVěřím, že přečtení článku naše členy a další zájemce obohatí. Vždyť se jednalo o přední českou firmu, „která sedmdesát let dodávala našim obyvatelům „chléb a sodovky“, jak píše autor ve svém textu. Rozmanitost výroby byla úžasná – pečení chleba, výroba sodovek a limonád, produkce hořčice a dalších specialit. I řízení podniku bylo více než přínosné – v době krize a válečných konfliktů zajišťovala na našem území vysokou zaměstnanost. Byla to druhá největší velkopekárna u nás a největší sodovkárna v rakousko-uherské monarchii. Firma se zasloužila i o aplikaci nových postupů a zavedení strojů ve výrobě, mnohdy značně průkopnickým stylem. Vlastenecky se chovala rodina Zátků i během těžké protektorátní doby. O to více byly její konce víc než kruté. Osočeni z asociálnosti prošla perzekucí nových vládců nad touto krajinou. Na konci slavné éry této firmy po právních bitvách byla prohra – rodina přišla celkem třikrát o firmu, tentokrát po třetí a definitivně.

Potravinářské závody Dr. Ferdinanda Zátky v Praze jsou pevnou součástí průmyslové a obchodní historie naší vlasti, ale i historie filatelistické a poštovní historie, což dokládají některé artefakty přiložení k tomuto článku z mé sbírky. Článek stojí za přečtení.

ZATKA_OVS_03 ZATKA_OVS_02

Na závěr noticky malý filatelistický dovětek k reprodukovaným ilustracím otisků: K informaci o Věstníku přikládám tři celistvosti. První s datem 30. 4. 1929 (podací pošta 40) je vůbec první oficiální celistvost firmy Dr. F. Zátka (viz počitadlo). Další dvě s daty 6. 9. 1929 a 6. 9. 1933 jsou poštou prošlé celistvosti. Jedna z nich na známého sběratele a filatelistického publicistu, vášnivého sběratele výplatních otisků K. F. Pešáka (tehdy působícího jako poštovního úředníka v Lomu u Mostu). Firma vlastnila výplatní stroj Francotyp produkující dlouhé období jediný typ otisku (typologicky FR 8h – 3m: se vzdáleností os denního razítka a výplatního razítka 8 cm, počitadlem oražených celistvostí v horní části otisku a trojmístnou výplatní hodnotou). Dohlédací poštou byla PRAHA 40, která tuto funkci plnila pro další výnamné průmyslové uživatele této části Prahy (Karlín, Libeň, Vysočany atd.).

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Klipy zobrazující výplatní stroje

Specializovaný sběratel zaměřující se na výplatní otisky nemusí obcházet firemní podatelny anebo se dívat pod ruku poštovní manipulantky na přepážce....

Pohled do Německa na barvy výplatních otisků

Sběratelství německých výplatních otisků přináší sběrateli velkou radost. Kromě mnoha otisků a široké škály typů, podtypů a variant (Německo má...

FG Post- und Absenderfreistempel slaví 30 let své existence

Badatelská skupina výplatních otisků, pracovní skupina Spolku německých filatelistů zabývající se sběratelským oborem výplatních otisků slaví letos 30 let své...

Zavřít