Vyšel Věstník MCP s příběhem firmy dr. F. Zátka


Dne 29. října 2015 vyšlo další číslo Věstníku Muzea cenných papíru (MCP) s obsáhlým článkem o firmě dr. F. Zátka z pera Rudolfa Píši. Název je více jak příznačný: „70 let o chlebu a vodě“. Našim čtenářům přibližuji skutečnost, že v březnovém čísle letošního roku vyšel článek o B. Jarolímkovi, který má k některým specializovaným oborům ve filatelii zejména k výplatním otiskům velmi blízko. I další čísla Věstníku mohou odborně sběratele poučit. Na internetových stránkách MCP lze stáhnout i starší čísla Věstníků.

MUZEUM_CENYCH_PAPIRUNejnovější Věstník lze stáhnout přes tento odkaz. Kromě obvyklého úvodníku se podrobně zabývá historií potravinářských závodů Dr. Ferdinanda Zátky v Praze. Firma byla založena v roce 1877. Třicet dva stran poutavého a poučného čtení plného zajímavých faktů je doplněno řadou fotografií a dalších ilustrací (celkem 166).

ZATKA_OVSVěřím, že přečtení článku naše členy a další zájemce obohatí. Vždyť se jednalo o přední českou firmu, „která sedmdesát let dodávala našim obyvatelům „chléb a sodovky“, jak píše autor ve svém textu. Rozmanitost výroby byla úžasná – pečení chleba, výroba sodovek a limonád, produkce hořčice a dalších specialit. I řízení podniku bylo více než přínosné – v době krize a válečných konfliktů zajišťovala na našem území vysokou zaměstnanost. Byla to druhá největší velkopekárna u nás a největší sodovkárna v rakousko-uherské monarchii. Firma se zasloužila i o aplikaci nových postupů a zavedení strojů ve výrobě, mnohdy značně průkopnickým stylem. Vlastenecky se chovala rodina Zátků i během těžké protektorátní doby. O to více byly její konce víc než kruté. Osočeni z asociálnosti prošla perzekucí nových vládců nad touto krajinou. Na konci slavné éry této firmy po právních bitvách byla prohra – rodina přišla celkem třikrát o firmu, tentokrát po třetí a definitivně.

Potravinářské závody Dr. Ferdinanda Zátky v Praze jsou pevnou součástí průmyslové a obchodní historie naší vlasti, ale i historie filatelistické a poštovní historie, což dokládají některé artefakty přiložení k tomuto článku z mé sbírky. Článek stojí za přečtení.

ZATKA_OVS_03 ZATKA_OVS_02

Na závěr noticky malý filatelistický dovětek k reprodukovaným ilustracím otisků: K informaci o Věstníku přikládám tři celistvosti. První s datem 30. 4. 1929 (podací pošta 40) je vůbec první oficiální celistvost firmy Dr. F. Zátka (viz počitadlo). Další dvě s daty 6. 9. 1929 a 6. 9. 1933 jsou poštou prošlé celistvosti. Jedna z nich na známého sběratele a filatelistického publicistu, vášnivého sběratele výplatních otisků K. F. Pešáka (tehdy působícího jako poštovního úředníka v Lomu u Mostu). Firma vlastnila výplatní stroj Francotyp produkující dlouhé období jediný typ otisku (typologicky FR 8h – 3m: se vzdáleností os denního razítka a výplatního razítka 8 cm, počitadlem oražených celistvostí v horní části otisku a trojmístnou výplatní hodnotou). Dohlédací poštou byla PRAHA 40, která tuto funkci plnila pro další výnamné průmyslové uživatele této části Prahy (Karlín, Libeň, Vysočany atd.).

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nový emisní plán známek ČR na rok 2025
This is default text for notification bar