Category Archives: Kde se scházíme

Poštovní minigalerie na poště PRAHA 33


Tímto mým příspěvkem zakončuji putování po místech, kde se členové našeho klubu a jeho sympatizanti a přátelé více méně pravidelně v současnosti scházejí. Pro připomenutí: slovem i obrazem jsme se zastavili v Domě Portus v ulici Karoliny Světlé, kde klub má svůj stabilní přístav pro svá setkání a přednášky, v budově Hlavní pošty v Jindřišské ulici, ve Vávrově mlýně u Vltavy, kde sídlí Poštovní muzeum a ve Vyšebrodském klášteře, kde se nachází pobočka Poštovního muzea. Zbývá nám prostor pošty 33 Přemyslovská se vchodem z náměstí Jiřího z Poděbrad (dříve též známého jako náměstí krále Jiřího).


 

Poštovní muzeum ve Vávrově domě: místo filatel. setkávání a poznávání


První dvě citace jsou z Monografie československých a českých známek a poštovní historie, 25. díl 90 let Poštovního muzea, Pavel Čtvrtník, Jan Kramář, Patricia Tošnerová, POFIS, Praha 2008.


 

Místo klubových schůzek: Dům Portus, ulice Karoliny Světlé


Náš filatelistický klub po velké túře po pražských lokalitách zakotvil ve svém přístavu – Domu Portus na Starém městě. Dlouhou cestu trvající více jak 70 let jsme v našem vzpomínkovém pásmu k 70. výročí klubu v divadle U Valšů nazvali “Z Obecního domu do Domu Portus“. Fotografiemi jsme připomněli většinu míst, kde se naši členové scházeli.

Dům Portus a jeho hlavní sál Dřevák je již řadu let místem pro naše klubové schůzky, místem pro setkání členů a našich příznivců, místem pro přednášky na různá témata specializovaných oborů a její části poštovní historie.

Celá čtvrť, ulice Karolíny Světlé, Dům Portus jsou víc než zajímavé. Nejen současností, ale především dlouhou a pozoruhodnou historií. Je možno říci, že „tudy šla historie, poštovní historii nevyjímaje.“


 

Budova Hlavní pošty v Jindřišské


Budova Hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze je velkým pojmem. Vedly, vedou a budou sem vést cesty mnoha lidí, kteří především hledají v tomto komplexu domů poštovní služby všeho druhu. Mezi nimi lze004a velmi snadno identifikovat entitu, která vedle těchto služeb vyhledává prostory k uspokojení svých filatelistických či poštovně historických zájmů. Mezi ně patří prostý nákup poštovních známek či celin, anebo získání dalších artefaktů či příležitostného razítka nebo APOSTu, případně se čas od času zúčastnit na ochozu v prvním patře překrásné haly ozdobené malbami Karla Vítězslava Maška křtů nových poštovních známek, dopisnic či jiných podnětných akcí. Řada lidí si všímá krásy této výzdoby, účelnosti, řada z nich jen projde – ke své škodě. Zastavme se na chvíli v Jindřišské a řekněme si pro své dobro několik zajímavostí o budově.


 
Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar