Poštovní minigalerie na poště PRAHA 33


Tímto mým příspěvkem zakončuji putování po místech, kde se členové našeho klubu a jeho sympatizanti a přátelé více méně pravidelně v současnosti scházejí. Pro připomenutí: slovem i obrazem jsme se zastavili v Domě Portus v ulici Karoliny Světlé, kde klub má svůj stabilní přístav pro svá setkání a přednášky, v budově Hlavní pošty v Jindřišské ulici, ve Vávrově mlýně u Vltavy, kde sídlí Poštovní muzeum a ve Vyšebrodském klášteře, kde se nachází pobočka Poštovního muzea. Zbývá nám prostor pošty 33 Přemyslovská se vchodem z náměstí Jiřího z Poděbrad (dříve též známého jako náměstí krále Jiřího).


Zde, před nějakou dobou ustavené Poštovní minigalerii (PMG) se konají každý měsíc již dlouhou řadu let reprezentativní a velmi zajímavé komorní výstavy. Výstavy pořádá žižkovské občanské sdružení Club gentlemanů, které vzniklo v květnu roku 1998. Jak uvádí webová stránka tohoto sdružení http://clubgentlemanu.wz.cz: „(Club gentlemanů) navazuje na staré a úctyhodné žižkovské tradice, zachycené v kultovní „Bohatýrské trilogii“ Vladimíra Rady a Jaroslava Žáka. V knize třetí, jež slove „Z tajností žižkovského podsvětí“ je v devatenácté kapitole zmíněn „Club gentlemanů Žižkov, jenž sdružoval žižkovskou šlechtu s uměleckými a státnickými kruhy mladé republiky.“ Dále se v zde dočteme, že „Club je stolní společností, dobročinným spolkem, kulturní institucí a strážcem odkazu Žižkova v celé jeho šíři. Je čistě pánským elitním sdružením, obdiv dam však přijímá s uspokojením a občas jej i opětuje.“ V čele klubu stojí Presidium, vrcholným orgánem je Sněm. Současným prezidentem je pan Zdeněk Pavelka.

Před řadou let se náš klub stal neformálním partnerem Clubu gentlemanů a jsme podporovateli deklarovaných snah včetně okrašlovacích snah našich pošt coby klub zabývající se nejen filatelií, ale též i historií poštovnictvím a sběratelským poštovně historických artefaktů. S Clubem gentlemanů jsme v pravidelném spojení a občas přispějeme k jejich činností doporučením vhodných vystavovatelů, členů našeho klubu či našich přátel . Rádi se zúčastňujeme i výstav s nepoštovní tématikou (umění, výtvarná díla, fotografie apod.). Pravidelně informujeme o akcích Clubu gentlemanů a přinášíme po jejich konání podrobnou fotografickou dokumentaci, na nichž má velkou zásluhu náš dvorní fotograf pan ing. Tomáš Chudoba. Byly již vydány dvě publikace s fotografiemi zachycující akce konané v Poštovní minigalerii. Tím je náš klub nejen ryze filatelistickou entitou, ale ve větší šíři i kulturně-společenským společenstvím.

Poštovní minigalerie má svou historii. Počátkem prosince roku 2016 se v prostorách pošty konala již 184. výstava. Současné sídlo pošty je v přízemí v zástavbě na rohu Přemyslovské a náměstí Jiřího z Poděbrad (vchod z náměstí). Do konce roku sídlo Poštovní minigalerie bylo v ulici Zelenky-Hajského 1631/12 na Žižkově (Praha 3), též v přízemí. Dne 7.12.2007 byl tento prostor uzavřen a pošta se přestěhovala na náměstí Jiřího z Poděbrad. Důvodem byla výpověď z nájmu. Pošta v nových prostorách se otevřela 2.1.2008 a má označení PRAHA 33. Současně přispěla i ke snížení zátěže pošty Praha 31 v Chrudimské ulici na Vinohradech. Sem již řadu let vedou naše kroky, abychom shlédli umělecká výtvarná a fotografická díla s tím, že jsme měli možnosti vidět i výstavy fotografií, pohlednic, poštovně historických celistvostí, dobových dokumentů a fotografií vinohradských pošt našich členů (Kratochvíl, Leiš) a přítel (Aksamit).

Každá vernisáž je důležitým společenským setkáním a možností se seznámit s pražským, ale i s mimopražským kulturním životem. Naši členové a přátelé našeho klubu jsou srdečně zváni (vstup je volný, vystavovatelé nabízejí při akcích menší občerstvení). Po vernisážích účastníci jsou zváni do přilehlých hospůdek a restaurací za účelem seznámení se s místní kulturou. Kulisu k těmto akcím poskytuje i kouzelné náměstí Jiřího z Poděbrad, kterému vévodí kostel nejsvětějšího Srdce Páně (postaven v letech 1929-1932 podle projektu arch. Josipa Plečnika ve stylu modernistického neoklasicismu – kostel je využíván Římskokatolickou církví) v rozlehlém (městském) parku obklopeném zástavbou zajímavých domů z dílen renomovaných architektů. Náměstí bylo založeno v roce 1896, v roce 1948 bylo přejmenováno.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar