JAMES MACKAY a specializované obory


Ve středu Evropy více méně tušíme, kdy zde vznikly specializované obory ve filatelii a jak se v průběhu doby vyvíjely. Známe i osoby a základní obory, které byly již v 19. století (možná už koncem 18. století) sbírány.
Je pravděpodobné, že kořeny specializovaného sběratelství byly v Německu a Rakousku, sběratelé na našem území na tyto kořeny navázali a vytvořili si vlastní přístupy a klasifikace, které se precizovaly zejména ve třicátých až šedesátých letech 20. století. Jak se situace vyvíjela v anglofonním světě? Prameny uvádějí, že artefakty poštovní historie lákaly sběratele již v roce 1774, tedy dávno před vznikem první poštovní známky (1840). Ve svých knihách se o tomto faktu zmiňuje skotský sběratel poštovní historie a publicista James Mackay:

[stextbox id=“info“]

„Snad překvapí, že nejstarší sbírka známek vznikla dávno před tím, než se objevily nalepitelné poštovní známky (jak je známe dnes). Již v roce 1774 John Burke, hlavní výběrčí kolkovného v Irsku, začal sbírat kolkové známky poté, co byly v jeho zemi zavedeny.“

(James Mackay, Známky a kouzlo filatelie, str. 74, Fortuna Libri Praha 2007)

[/stextbox]

Z tohoto závěru vyplývá, že nejstarším sběratelským oborem filatelie byly kolky – jeden ze specializovaných oborů. Vzhledem k tomu, že celiny se objevily ještě před známkou, lze jen doplnit, že druhým sběratelským oborem mohly být poštovní celiny. Dle Waltera Marcarta, známého celináře, první celina vznikla na základě Dekretu krále Victora Emanuela I ze Sardinie ze dne 12. 8. 1818 s platností užívání od 7.11.1818. Byli to známí Cavallini (sardinští koníčci). Oficiální název pro celinu byl „Carta postale bollata“. Je pravděpodobné, že se staly předmětem sběratelského zájmu. Další hypotéza je, že i razítka se uchovávala a sbírala. Pochopitelně, že vše, co bylo řečeno, se nedá věrohodně dokázat, ale jistá pravděpodobnost tu existuje…

Narazili jsme na jméno Jamese Mackaye. Kdo to byl?

JAMES_A_MACKAYJames Alexander Mackay (21.11.1936, Iverness – 12.8.2007, Glasgow) byl skotským spisovatelem a známým filatelistou, který proslul nejen velkým počtem publikací, článků, knih a rozsáhlými sbírkami, ale i též sklony k plagiatorství. Z některých publikací vidíme, že měl zanícený sklon ke sběratelství specializovaných oborů. Sbíral zejména artefakty historie poštovnictví, skotská razítka, poštovní nálepky. V některých svých knihách se pokusil i anglofonní pohled na specializované obory a pokusil se o klasifikaci, která se pochopitelně liší od naší středoevropské. Říkalo se o něm, že byl „filatelistický spisovatel, který neměl sobě rovného“. Ve své tvorbě mu z anglofonní oblasti konkuroval jen jeho předchůdce Fred Melville. Bez jakékoliv pochybnosti byl značně kontroverzní osobnost.

James Mackay vystudoval Glasgowskou univerzitu, později mu tato univerzita udělila titul Doctor of Literature (D.Litt).

Další informaci v anglickém jazyce naleznete zde.

ZNAMKY_A_KOUZLO_FILATELIEUž od mládí jej zaujala filatelie. Odborně se soustředil na historii poštovnictví ostrova St. Kilda a skotská razítka z let 1693 – 1978. Na tato témata napsal i publikace – St. Kilda: Its Posts and communications,GUINESOVA_KNIHA_O_ZNAMKACH 1963 a Scottish Postmarks 1693 – 1987, 1978. K nim v různých letech přibylo 200 publikací, z nichž některé vyšly v překladu i u nás. Jeho odbornost se rozšířila na řadu dalších oborů – i na anglická a irská razítka. Nabíral skoro milion doporučených nálepek. Věnoval se i dalším zemím – Novému Zélandu, Německu, Śvédsku a britským koloniím. Sbíral i letecké nálepky a nálepky zvláštního druhu. Několik let vydával i Ročenku poštovní historie (1979 – 1986) na různá poštovně historická témata. Kromě vysokého počtu publikací (en.wikipedia.org) napsal i 10000 článků. Napsal několik titulů o historii Skotska a životopisy různých osobností. Vedle známek a poštovní historie psal i o sběratelství dalších oborů, sochařství aj. Sbíral i filatelistickou literaturu – během svého života shromáždil 2000 titulů.

Ve svém životě měl lidskou smůlu, kromě obvinění z plagiátorství ve dvou případech (nejznámější byl plagiát jeho knihy Alexander Graham Bell and the Conquest of Solitude – došlo k mimosoudnímu vyrovnání s původním autorem).
Malér měl i v Britském muzeu v Londýně, v roce 1972, kde byl obviněn z krádeže cenných známek. Svou práci v této instituci ztratil.

Na základě svých zkušeností vytvořil i klasifikaci specializovaných oborů. V roce 1982 nastínil první verzi, o několik let později (2007) přišel s druhou verzí. Je pochopitelné, že vychází z poštovních okolností zejména ve Velké Británii. Proto se liší od našich poměrů.


1. verze (publikovaná v publikaci Guinessova kniha o známkách, Nakladatelství Velryba 1995)


  1. Poštovní služby

  2. Poštovní razítka

  3. Poštovní celiny a pomocné nálepky

Tyto základní skupiny mají řadu podskupin.


2. verze (publikovaná v knize Známky a kouzlo filatelie, Světová encyklopedie, Fortuna Libri Praha 2007)


  1. Historie poštovnictví – razítka – výplatní otisky

  2. Regionální filatelie (lokální filatelie) – Poštovní dějiny města, okresu, kraje, státu zahrnující kromě jiného místní známky expresních a balíkových nálepek, soukromých pošt, telegrafní a telefonní známky, reklamní známky a nálepky, perfiny, místní poštovní razítka, štítky a služební nálepky

  3. Lodní pošta – Poštovní lodě, mezinárodní pošta a poštovní zastoupení mimo Velkou Británii, dopisy přepravované loděmi, vnitrozemské námořní služby, lodní razítka, pošta válečného námořnictva

  4. Vlaková pošta – Mobilní poštovní úřady TPO (Travelling Post Offices), razítka vlakové pošty různých druhů, identifikační nápisy , havarijní pošta, razítka pošt na železničních stanicích

  5. Polní pošty – Polní a vojenská razítka, pošta za leteckých náletů, námořní pošta, cleiny použité za okupace, invaze, osvobození, cenzurní razítka a cenzurní poznámky, pošta v ilegalitě a obležení

  6. Letecké pošty – Balonová pošta, letecká pošta, holubí pošta, raketová pošta, vrtulníková pošta

  7. Popelky filatelie – Okrajové směry filatelie (vzniklé z anglického Cinderella Philately – Popelky filatelie). Někdy se nazývá i jako „plevel v albu“. Autor sem řadí automatové známky (nálepky z prodejních automatů), nálepky, platební stvrzenky, telegrafní známky, vánoční nálepky, služební nálepky, strojové nálepky, balíkové známky, různé zpsoby označování poštovní úhrady, známky polárních vydání, aj.

  8. Společenská filatelie – Nefilatelistické materiály se vztahem k poštovním artefaktům, mapy, tisky, medaile, apod. Karanténní dopisy, letáky o změnách poštovních sazeb, plovoucí pošta (lodičky s poštou),

  9. Zvláštní razítka – Razítka poštoven, kašety, analogické pohlednice

  10. Reklamní nálepky – Příležitostné nálepky, nálepky a razítka propagující turistiku, nálepky propagující filatelistické výstavy,

  11. Dobročinné viněty a nálepky – Vánoční a velikonoční nálepky, charitativní nálepky

  12. Kolky a zvláštní služební nálepky – Kolkové známky, telegrafní, telefonní a televizní známky, poštovní služební nálepky, letecké etikety, nálepky pro zvláštní zacházení (expresní nálepky, zvláštní doručení, křehké zboží, živí tvorové, radioaktivní materiály, slepecké nálepky apod.)

  13. Regionální známky a soukromé pošty – Americké přepravní známky, pošty ruských zemstev, známky okružní pošty, místní pošty, dopravní společnosti a aerolinie, soukromé a polostátní pošty, doručovatelské a kurýrní služby

  14. Produkty filatelie on-line – Internetové známky aj.


Budoucnost ukáže, jak se pohledy na klasifikaci specializovaných oborů bude vyvíjet. James Mackay už do této klasifikace nezasáhne. Nicméně jeho monumentální dílo, které nám zanechal, odkrylo řadu tajů a zajímavostí různých sběratelských oborů.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nový emisní plán známek ČR na rok 2025
This is default text for notification bar