Katalog razítek výdejních míst a partnerů


V roce 2009 Česká pošta (po předchozím neúspěšném pokusu rozšířit síť provozoven o novodobé poštovny) zahájila reformu pobočkové sítě zřizováním smluvních poboček typu „výdejní místo“ a „pošta partner“, kterými chce nahradit málo rentabilní kamenné pošty. Reforma po prvních nepříliš úspěšných letech nabrala dynamiku v roce 2015, kdy projekt dostal nové obrysy a zaměřil se výhradně na pobočky typu „partner“, kterými chce ve střednědobém horizontu nahradit většinu současných pošt. Ke konci roku 2017 pracuje již přes 400 partnerských poboček, přičemž dosavadní výdejní místa jsou pomalu převáděna na partnery nebo rušena. Popsané změny představují zajímavé pole pro razítkáře, neboť zejména v první fázi se zkoušely různé druhy gumových i kovových denních razítek, někde i poměrně často střídaných (viz ukázka – Telnice).

I když současným partnerům jsou přidělována denní razítka stejného provedení, jaké používají pošty, i zde lze najít zajímavosti: při převodu pošt na partnery dochází často ke změně úředního názvu, nové pobočky partner jsou zřizovány také na místech, kde dosud pošta nebyla, apod.


Katalog ve formátu PDF si stáhnete na odkazu níže:


Předkládaný katalog zachycuje stav ke konci roku 2017 a obsahuje seznam všech doložených denních razítek výdejních míst a partnerů, doplněný informacemi o datech otevření, uzavření, změnách názvu apod.

Tuto pracovní verzi katalogu sestavil Petr Gebauer za pomoci Jiříka Bejsty, Václava Pixy a mnoha dalších sběratelů. Doplňky, opravy a komentáře jsou vítány na phist@volny.cz

Autor příspěvku: Petr Gebauer


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar