Nové specializované zpravodaje


Během listopadu obdrželi sběratelé poštovní historie a specializovaných oborů ve filatelii další tištěné dárky od svých společností a redaktorů. Tuto záslužnou činnost jim předložily redakce zpravodajů The Meter Stamp Society Bulletin z USA, Bericht z Německa a Košice vo filatelii ze Slovenska.


The Meter Stamp Society Bulletin


Tento zpravodaj psaný v angličtině byl založen v roce 1948 a vychází tedy již 70 let (!). Nejnovější podzimní číslo roku 2018 (již číslo 321) vyšlo v rozsahu 16 stran, ve formátu A4 a v barevné mutaci, kterou zavedl nedávno. Redaktor zpravodaje Dave Crotty z Park Hills (stát Kentucky) tentokrát připravil víceméně monotematické číslo. O nosný článek se zasloužil autor Peter Elias svým článkem o nových samoobslužných výplatních strojích umístěných na amerických poštách a o novém výplatním otisku s motivem americké známky (pro vysvětlení: tyto automatové známky americká odborná veřejnost řadí mezi výplatní otisky). Tyto automaty se nazývají v americké angličtině „kiosks“. Peterovi přálo štěstí. Ve své badatelské činnosti narazil na pracovníky USPS, kteří byli sdílní. Vytvořil vyčerpávající a přehledný článek o těchto strojích a jejich otiscích. Díky tomu víme vše.dokonce i názory pracovníků americké pošty na tyto racionální prostředky vyplácení zásilek. Navíc má Peter talent psát o složitých věcech srozumitelně a čtivě. Velký příklad pro ostatní publicisty. Studii doplňuje zkušenosti ze států Kentucky a Indiana i Oto Bergman a David Crotty. V čísle dále najdeme článek Francouze Luca Guillarda o výplatních strojích a otiscích na území bývalé Jugoslávie. Píše hlavně o přepážkových strojích CAMP (zejména model P55). Zde mi dovolte perličku. Luc poslal článek ve francouzštině. Redaktor Dave, ani nikdo z amerických kolegů nevládne francouzštinou. Pomohl Strýček Google. Z obav, že to bude „guláš“ (anglicky „ovocný salát“) se přešlo do radosti. Článek i s odbornými termíny je srozumitelný. Článek dokumentuje i tyto otisky na příkladu strojů použitých v následnických státech. Bulletin přináší i krátkou zprávu z Kataru a je doplněn inzeráty a zprávami Společnosti.

Kontakt na redaktora: decrotty@yahoo.com.


BERICHT


Zpravodaj Bericht č. 86 ze září 2018 (vychází již třicátou čtvrtou sezónu !) vychází též v barevné mutaci a ve formátu A5. Toto číslo vyšlo v rozsahu 47 stran v němčině a je do něj vložen dopis a zprávy Bernda Rosolského, předsedy Badatelské společnosti Post- und Absenderfreistempel e.V., jinak ARGE Svazu německých filatelistů. Co v něm najdeme? Všímá si hlavně německé scény a německých výplatních stsrojů. V tomto čísle převládá současnost (modré otisky, nověji i černé). Článek z pera redaktora Michaela Engelhardta přináší podrobnou sondu do německých otisků. Poštovní provoz začal změnou – využívá novou generaci výplatních otisků (FRANKIT 3.1), zkušebně v roce 2017 a naplno v roce 2018. Michael přináší podrobný, ale naprosto přehledný a jasný článek – dobrý základ ke sbírání moderních otisků. A že jsou populární mezi sběrateli, vidím každý rok v kouzelném mlýně na sběratelském setkání nedaleko Fuldy. Stefan Jacob a Dr. Walter Kohlhaas zabrousili do moderní historie (němečtí sběratelé přísně odlišují klasickou historii a moderní historii). Popisují užití švýcarského stroje Mailmaster z dílen firmy Hasler na německé půdě. Werner Vogler se vrací do historie Frankitu a navazuje na dřívější články v Berichtu. Zpravodaj je doplněn dalšími pohledy na svět výplatních otisků v kratším rozsahu. Témata: znovuposlání zásilek v mezinárodním sféře (Michael Engelhardt), německé celistvosti z roku 1946 (typ D8 – Wolfgang Harms), B. Jarolímek – generální zástupce strojů Francotyp v Čerskoslovensku – autor Ivan Leiš). Michael Ulrich z Leimenu si všímá dokumentace stoletého výročí první známky Penny Black pomocí výplatních otisků. Čtivé memoáry doplněné filatelistickým materiálem. Velmi nutné a potřebné. Článek se čte jako detektivka. Cena sešitu pro nečlena 10 €.

Adresa http://www.fg-freistempel.de.


KOŠICE VO FILATELII


Tato tiskovina má jednoznačně charakter sborníku, který vydává Výbor KF 54-01 s podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky. Je zaměřený na poštovní historii, námětovou filatelii. Emise Slovenské pošty a další okruhy sběratelského zájmu. Přispívají do ní hlavně filatelisté z východoslovenského regionu. Redakční radu tvoří ing. Ján Marenčík, Viliam Gaál a dr. Tichomír Kotek. Sborník s číslem 29 je černobílý ve formátu A5 a je bohatě ilustrován. Toto číslo má rozsah 72 stran (bez obálky). Jaké články přináší slovenský sborník z oblasti poštovní historie? MUDr. Juraj Pálka se rozepsal o cholerových dopisech v předznámkovém období a svá slova doložil řadou fotografií, perfektními reprodukcemi razítek a ukázkami zajímavých dopisů. Dovídáme se řadu zajímavostí o dezinfekci dopisů. Velká válka je tématem dalšího článku Františka Divoka. Píše v něm o poštovním spojení se Spiší prostřednictvím polní pošty. Své poznatky doložil velkým počtem reprodukovaných celistvostí. Sérii poštovně historických článků doplňuje ing. Štefan Demčák článkem o městských poplatkových kolcích Bánské Šťavnice a Banské Belé, ing. Ján Marenčík článkem o košické firmě Henrika Francka Synovia (používal perfiny a známé jsou i pardubické výplatní otisky této firmy), Viliam Gaál příspěvkem z historie pošty Košice 1 (1920 – 30) a ing. Ján Marenčík turnusovými a propagačními razítky na Slovensku z let 1939 -1945 (též doplněno řadou ukázek). Produkce příležitostných tisků a razítek, pamětní listy a příležitostná razítka roku 2018 zakončuje tento bohatý sborník. Sborník vyšel nákladem 150 kusů, adresa redakce: Jan Marenčík, Sputniková 1, 040 12 Košice.


Obrazová příloha


Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar