Poštovnictví v Technickém muzeu ve Vídni


Od založení Technického muzea ve Vídni (Technisches Museum Wien mit Österreichischer Mediathek v Mariahilferstrasse 212, A-1140 Wien, www.technischesmuseum.at) letos v červnu uplyne 105 let. Dne 20.června 1909 položil císař František Josef I. základní kámen této významné rakouské instituce, jejímž jádrem jsou osobní sbírky Habsburků. O deset let později byla zpřístupněna veřejnosti.

Muzeum seznamuje návštěvníky se všemi aspekty technického pokroku, a to od malých spotřebičů používaných v domácnostech až po obrovské turbiny a další technické vymoženosti lidské společnosti. V muzeu lze nalézt řadu expozic s mnoha exponáty (těžký průmysl, energie, fyzika, hudební nástroje atd.). Velká část muzea je moderně uspořádána a obsahuje řadu interaktivních prvků. Nedílnou součástí jsou i další muzea, která v uplynulých více jak sto letech splynula s tímto stánkem techniky. Je to např. Železniční muzeum (nalézt zde můžeme sbírku osobních císařských vozů a strojů – nejcennější je císařský vůz, který používala choť Františka Josefa I., císařovna Alžběta či další exponáty jako např. vůz koňky z linky Budějovice – Linec), ale i další. S tímto muzeem se v průběhu času sloučilo i Poštovní muzeum, které ve Vídni ve formě nám známé např. z Prahy či ze Stockholmu atd. v současnosti nenajdeme.

Expozice poštovnictví jsou čtvrtém podlaží v sekcích Medien.welten a Verkehr a inklinuje spíše k expozici pobočky našeho Poštovního muzea ve Vyšším Brodě a soustřeďují se na technické a technologické exponáty a artefakty. I když se v expozicích objevují i ukázky razítek, písemností, obrazů, fotografií, map, kursů poštovních spojů atp. Předměty z poštovního provozu nalezneme zejména v podsekcích Postbetrieb – Kutschenpost – Botenpost – Postamt a Funk. Převažují trojrozměrné exponáty (klapačková pošta včetně originální „klapačky“, schránky na dopisy, i z našeho území, a též i schránku na příjem zásilek pro potrubní poštu, technické zázemí potrubní pošty ve Vídni, mapy, obrazy, fotografie, stejnokroje, mapy, poštovní štíty z různých dob apod.). Virtuální prohlídku prostřednictvím fotografií nabízím v příloze k této poznámce.

V časopise Filatelie č. 1/2014 (strana 16-18) si můžete přečíst článek p. Jana Kramáře z Poštovního muzea v Praze.


Zdroj: @Technisches Museum

WS_02 WS_01

Na dalších jsou již vlastní fotografie z muzea.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nový emisní plán známek ČR na rok 2025
This is default text for notification bar