Smutná celistvost


Každý z nás, sběratelů má ve své sbírce řadu celistvostí, které mají pro majitele zvláštní význam tím, že mají k nim vztah. Tím, jak si je získali, jak přibližují obor, který sbírají ale i tím, od koho jsou. Nevím, jak ostatní sběratelé, ale já celistvostem, které jsem obdržel od osob mně známých či blízkých, vyhrazuji zvláštní místo ve své sbírce.

Nejinak je to i s celistvostí, kterou zobrazuji u tohoto článku. Dne 21.8.2018 ji odeslal můj dlouholetý rodinný a obchodní přítel G. B. z Německa a obsahovala mně milé blahopřání k narozeninám. Od odesilatele jsem jich za ta léta, co se známe, dostal bezpočet, ale nikdy mi výplatné nepřineslo tolik radosti. G. B. nebyl filatelista, ale trpělivě naslouchal mým monologům na téma filatelie, poštovní historie a výplatní otisky.

Německá pošta vyplatila tuto celistvost dvěma známkami v hodnotě 1.40 €, což nestačilo a nechal výplatné doplatit výplatním otiskem v dodatečné hodnotě 2.30 €. Výplatní otisk na pásce (v němčině Schalterlabel či Schalterstempel) je produktem stroje z přepážky, které byly na německé pošty umístěny v roce 2018. Mají novou identitu (Frankier-ID). Otisk je součástí nových strojů nové generace Frankit 3.1. s novým designem. Zajímavostí víc než dost.


Na tomto místě se zcela oprávněně zeptáte: Co je na tom všem zajímavé a proč „smutná celistvost“?


Odesilatel této zásilky přítel G. B. Třináct dní poté mu selhalo srdce, upadl do komatu a sedm dní nato odešel z našeho světa. Rozloučili jsme se s ním smutečním obřadem týden poté. Už se nedozvím, zda mi chtěl udělat radost či vyplacení zásilky se odehrálo automaticky, každopádně kromě jiných zážitků a vzpomínek mi jako poslední – pro mne – vzácnost zůstala tato zásilka s výplatným pro mne blízkého. I takové okamžiky přináší život a sběratelství. I takové hodnoty přináší sběratelství, někdy možná cennější než filatelistické znaky.

Budiž Ti země lehká, milý příteli. Tvá celistvost má v mé sbírce čestné místo…

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Slavnosti pětilisté růže - Český Krumlov 1 - 21.6. - 22.6.2024
This is default text for notification bar