Vlaková pošta – nová příležitostná poštovní dopisnice – 30.4.2014


Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky vydá dne 30.dubna 2014 příležitostnou poštovní dopisnici „Vlaková pošta“ s natištěnou písmenovou známkou „A“.

DOPISNICE_VLAKOVA_POSTANa písmenové známce „A“ je vyobrazen salonní vůz rakousko-uherského následníka trůnu. Pod známkou se nachází mikrolinka s mikrotextem Česká pošta, PTC, 2014. Nalevo od známky je umístěno logo České pošty a hologram, který slouží jako ochranný prvek. V levé části dopisnice je vyobrazen jedoucí historický vlak s vagonem vlakové pošty.


Dopisnice je vydána při příležitosti zahájení cyklu muzejních výstav Velká válka 1914-2014, kterého se aktivně účastní i Poštovní muzeum. Při této příležitosti dne 27. června 2014 vyjede z nádraží Praha-Dejvice historický vlak s připojeným salonním vozem rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Tato mimořádná jízda dorazí 28. června na brněnské hlavní nádraží. V Brně bude následně provedena rekonstrukce sarajevského atentátu na následníka trůnu a jeho manželku Žofii Chotkovou. Při této příležitosti proběhne i mimořádná přeprava poštovních zásilek vlakovou poštou.


Autorem výtvarného návrhu známky a dopisnice je malíř a grafik Jiří Bouda.
Dopisnici vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha a. s., plnobarevným ofsetem.
Prodejní cena příležitostné poštovní dopisnice je 18 Kč a platí od 30. dubna 2014 do odvolání.

Zdroj: @POŠTOVNÍ VĚSTNÍK, částka 5 z 18. dubna 2014


 

1 Responses to Vlaková pošta – nová příležitostná poštovní dopisnice – 30.4.2014

  1. Miloslav Rotport napsal:

    Informace o známce na dopisnici je převzata zřejmě z Poštovního věstníku. Je však mylná, protože na známce není poštovní vagón, ale salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este. Ten je také nakreslen v zobrazeném historickém vlaku na levé straně dopisnice.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar