GLOSY 2015


Rok 2015 se pomalu chýlí ke svému konci a přede mnou opět vyvstává příjemný úkol ohlédnout se za tímto rokem a zaznamenat hlavní události, které v tomto období nastaly v našem klubu. A to nejen pro potřebu klubové kroniky, jejíž písemnou formu nahrazují naše internetové stránky, ale i pro kroniku specializovaných oborů v České republice, kterou od roku 2013 vedeme. Rok 2015 byl 72. rokem existence našeho klubu, jehož doménou jsou specializované obory ve filatelii s důrazem na poštovní historii.


Náš klub se držel své činnosti, které tvoří jeho hlavní pilíře již několik desítek let. Jsou jimi klubové neformální schůzky členů a sympatizantů klubu, zajišťování poštovních známek a celin České republiky, ale i Slovenska, přednášková činnost, provozování informačně-odborného internetového portálu, vydávání příležitostných publikací a podpora výstavnictví specializovaných oborů. Zastavme se u některých z nich.


LOGO_KF0015_03aJe radostí pro nás všechny sejít se každý první čtvrtek v měsíci (s výjimkou letních měsíců), převzít novinky známkové tvorby, popovídat si a vyslechnout přednášku doplněnou bohatými ukázkami ze sbírek (exponátů) přednášejících. V tomto roce odezněly přednášky polovin dvou cyklů (35. a 36.). Účastníci se poučili o těchto oborech: vlastní známky, poštovní historii jako neoddělitelné součásti historie země, poštovní provoz v Protektorátu Čechy a Morava, doporučené zásilky po osvobození v roce 1945, desková čísla a deskové značky na československých známkách v letech 1918-1939 a v období Protektorátu 1939-1945, první rakouské vlakové pošty, příprava exponátu na zlatou medaili, poštovna Velkomoravské Mikulčice, a Turnovsko-Kralupská dráha. Přednášejícími byli významní a erudovaní odborníci na dané obory u nás, mezi nimiž nechyběli ani členové našeho klubu. Už nyní se zamýšlíme na dalším 37. cyklu.

100000_03V květnu tohoto roku jsme dosáhli dvou let provozu našeho portálu www.kf0015.cz a vykročili do třetího roku jeho existence. V listopadu jsme zaznamenali magické číslo – 100.000 přístupů. Hlavním posláním našeho portálu je přinášet aktuální informace odborné články, a to nejen z našeho dominantního zaměření – specializovaných oborů. Rádi informujeme o výstavách u nás, o činnosti a aktivitách i jiných spolků příbuzných filatelii či výtvarnictví a umění a s potěšením poskytujeme zdarma i odborné články včetně ucelených prací a katalogů našich, ale i zahraničních publicistů. Autorům katalogů z různých oborů za jejich práci a velkorysé gesto děkujeme. Na náš portál jsme zaznamenali díky zavedenému překladači i přístupy ze zahraničí, což je obzvlášť potěšující. Našim krédem je slogan, že „informací a literatury není nikdy dost“.

Chomutov_2015Někteří členové klubu jsou činní i na úseku klasických tištěných publikací a na úseku výstavnictví. I klub vydal jednak ke svému výročí dvě publikace. První – Brožůra k 70. výročí KF byla vystavena a oceněna v roce 2014 ve Svitavách (vede pomyslný primát v „hit parádě“VYSTAVA_SVITAVY_2014 stahování na našich stránkách, kde je stažení zdarma) a Klubová pamětnice, klubové kolektivní dílo k 70. výročí byla vystavena ve třídě literatury na VI. mezinárodní filatelistické výstavě Euregia Egrensis v květnu 2015 v Chomutově a získala velkou stříbrnou medaili. Na této výstavě byl klub zastoupen ve třídě literatury i exponátem našeho předsedy Výplatní otisky firem a institucí z území Slovenska 1946 – 1992 s Katalogem a získal velkou pozlacenou medaili. Pro zájemce vyšla i publikace o vlastních známkách z dílny autora-člena našeho klubu. Během roku se stále nabízí i publikace o pražských poštách a výplatních otiscích, u jejichž zrodu stáli autoři – naši Ocenění FEPA - nejlepší evropský filatelistický klub roku 2014členové. Jsou stále žádané, i když vyšly před několika lety. Tyto publikační počiny jsou vystaveny na našich stránkách.

Nezmínil jsem vše, ale na závěr těchto krátkých tradičních glos se rád pochlubím. FEPA (Federace evropských filatelistických sdružení) na návrh SČF letos ohodnotila činnost našeho klubu a ohodnotila jej Čestným uznáním FEPA za rok 2014 za vynikající aktivity při podpoře filatelie. Uznání bylo předáno zástupcům klubu – delegátům na prosincové Valné hromadě SČF.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar