Ohlédnutí a vykročení zároveň


Nastala adventní doba a já tradičně usedám ke klávesnici počítače, abych pomocí vzpomínkových slov pustil zrychlený film o činnosti našeho filatelistického klubu v roce 2017. Tentokrát ohlédnutí spojím nejen s přáním všeho dobrého o svátcích a do nového roku, ale též i s vykročením do bohaté filatelistické sezóny, která nás všechny v jubilejním roce 2018 čeká. Poštovně historická výročí najdete v jiném příspěvku, který bude též v prosinci vložen na naše hlavní webové články.

Již po mnoho let se scházíme v sále Dřevák v Domě Portus v ulici Karolíny Světlé (dříve Poštovské) laskavostí nadace Život 90. Je to jednou za měsíc s výjimkou letních měsíců a máme možnost se setkat s ostatními členy našeho klubu a sympatizanty, které mezi námi rádi vítáme a vidíme. Máme možnost díky pečlivé a obětavé práci našeho novinkáře Honzy Všetečky si vyzvednout novinky v rámci emisního plánu, ale i mimo něj, vyslechnout si kvalitní přednášky v přednáškovém cyklu, který připravuje již dlouhá léta perfektně náš vzdělavatel Láďa Čechák a setkat se s přáteli v příjemném prostředí historické pražské budovy.

Jako každý kalendářní rok, i letos se prolnuly dva přednáškové cykly – 37. let 2016/2017 a 38. let 2017/2018. Druhá polovina 37. cyklu nám přiblížila Rumburský přetisk roku 1938, chomutovská razítka, poštovní provoz v Novém Jičíně, Košické vydání roku 1945, 200 let poštovní schránky na našem území a současná poštovní razítka a nálepky. V druhé polovině roku jsme si vyslechli přednášky doplněné bohatým obrázkovým doprovodným materiálem o potrubní poště, poštovních tarifech České republiky, zrodu známky věnované prof. A. Holému vydané Českou poštou a autopoště a jejím kulatém výročí. Deset přednášek nás jako obvykle obohatilo o skutečnostech, které jsou tak důležité a potřebné v naší sběratelské činnosti. Přednášky se snažíme obohatit a učinit je atraktivní pro naše členy a naše hosty. Již několikrát jsme pomyslný přednáškový pultík poskytli dvěma přednášejícím či jsme zařadili k videoprojekci i audio. Setkání a povídání o známce prof. Holého se zhostili Ing. Ludmila Holá a autor známky Karel Zeman. Vyslechli jsme si příjemné vzpomínky o skromné osobnosti profesora Holého. Klub bude i nadále připravovat přednášky o specializovaných oborech ve své celé šíři se zvláštním důrazem na poštovní historii. Ani poštovní známky a poštovní celiny nebudou opomenuty.

Členové klubu se setkávají i při dalších příležitostech. Navštěvujeme či máme možnost se zúčastnit vernisáží výstav v Poštovní minigalerii, které pro veřejnost připravují společně s Českou poštou Club gentlemanů. Populární jsou i inaugurace nových českých známek v prostorách Hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze, která je spojena s mohutně navštívenou autogramiádou výtvarníků, rytců a dalších osobností spojených s českou známkou. Našim členům doporučujeme i další akce. Koncem roku to byla výstava volné tvorby k osmdesátinám autora našeho klubového loga Mistra Karla Dvořáka. Rádi popularizujeme i akce Poštovního muzea v Praze a ve Vyšším Brodě, kde probíhají vernisáže zajímavých výstav a kde se pravidelně otevírá příležitostná poštovní přepážka k akcím Poštovního muzea. Naposledy jsme se mohli setkat na výstavě věnované 200 letům poštovní schránky na našem území.

Setkání nejsou jen reálná, osobní, ale i virtuální a to od roku 2013 i na našich hlavních webových stránkách. Ke kmenovým stránkám www.kf0015.cz přibyly v poslední době i dva specializované portály modry.kf0015.cz (věnovaný českým výplatním otiskům v modré barvě a jejich katalogizaci) a od letošního roku special.kf0015.cz (zachycující příležitostné cenné nálepky výplatních strojů APOST, příležitostná ruční razítka a příležitostné R-nálepky české provenience od roku 1993). Speciál otevřel své stránky a přehledy 1.6.2017.

K již vloženým několika katalogům (výplatní otisky, R-nálepky a jiné) tak přibyly další přehledy, které mohou sloužit zdarma našim sběratelům jmenovaných oborů poštovní historie. Po zásluze byli Svazem českých filatelistů oceněni autoři speciálních webových stránek. J. Marko, J. Všetečka a J. Kratochvíl.

Kmenové stránky se dočkaly letos 200.000 přistoupivších. V roce 2015 (19.11.) jsme zaregistrovali 100.000 přístupů. Tady patří díky nejen těm, kteří zajišťují stránky technicky, ale i ti kteří neúnavně přispívají odbornými články, studiemi, katalogy, ale i sebemenší informací. Velké díky vyjadřujeme i našim čtenářům. Bez jejich přístupů a podpory by stránky nebyly takovými, jakými jsou. Jako poděkování jsme v polovině roku připravili speciální propagační razítko, které bylo využito v poštovním provozu Hlavní pošty.

Ještě bych rád zmínil jeden důležitý aspekt týkající se našich webových stránek, který si možná v každodenním shonu neuvědomujeme. Ze stránek se poslední dobou stal jakýsi „FILMON“ – „FIlatelistický MONitor“, který s perfektní úplností přináší svým čtenářům přehled filatelistických akcí v Česku a po jejich uskutečnění, alespoň u těch „nejdůležitějších“ i bohatý fotografický přehled z dílny našeho dvorního fotografa Ing. Tomáše Chudoby. Kromě zmíněných katalogů či seznamů se i nadále věnuje web i odborným článkům při zachycování poštovně historické minulosti a současnosti. Díky všem přispěvatelům!

Snažili jsme se rozšířit naše činnosti i o další prospěšné akce, ale zjistili jsme, že buď o ně není zájem (např. kolování) anebo je nejsme schopni akce pokrýt zájemci a sběrateli.

Ani filatelistické publicistice jsme nezůstali nic dlužni. Z pera Ivana Leiše vyšly tři publikace. Předně to byla vzpomínková kniha „Žralok a frankotyp“, která přibližuje prvních deset let výplatního otiskářství a sběratelství tohoto oboru u nás (objednávky na ILeis@seznam.cz). Dále vyšla dvoudílná příručka věnovaná výplatním otiskům Československa (komerčním a poštovním) z let 1948-1992. Obě příručky slouží jako úvod do zveřejněných katalogů vložených před časem na web klubu www.kf0015.cz autorů Roberta Di Casoly a Ivana Leiše s přispěním R. Stambaugha a G. Brunnera.

Našim členům děkuji za loajálnost a členů mého týmu – členům výboru a revizorům za jejich neutuchající elán a angažovanou pomoc naší entitě.


Ohlédl jsem se a teď vykročme do nového roku. Bude to rok plný událostí.


Není to dlouho, co jsme si v divadle U Valšů a v sále Dřevák připomněli sedmdesátku. I v příštím roce si kulatiny připomeneme V květnu nám bude úctyhodných sedmdesát pět let. V genech máme filatelii, ale zejména specializované obory se zvláštním zaměřením na poštovní historii a současnost. Této cesty se budeme držet i nadále. Je dokázané, že důležitá je jasná identita a konsistentnost.

Rok 2018 bude pro nás významný i superkulatými výročími naší republiky. Dožijeme se sta let. Jak jsem již řekl, výročí uvádím v jiném příspěvku na těchto kmenových stránkách. Věříme, že se uvidíme na první inauguraci roku 2018 – 3.1. na Hlavní poště. Čeká nás i svátek filatelistů – PRAGA 2018 věnovaná některým důležitým výročím našeho prostoru.

Takže, vykročme správnou nohou pevně s otevřeným hledím do roku 2018.

Všem našim členům, přátelům a sympatizantům přeji příjemné prožití vánoc, vše nejlepší v novém roce 2018 a hodně zdraví, štěstí a trochu toho filatelistického štěstíčka.

Ze sbírek Poštovního muzea v Praze dva artefakty, které byly vloženy jako národní bohatství na celoevropský web https://www.europeana.eu:

  1. Fotografie listonoše a postilióna z Radimi ze dne 5.8.1905

  2. Titulní stránku poštovní knížky z roku 1900.

Takže „Na zdraví“, a to nejen panu domácímu, ale vám všem a k tomu pohodu s pošťákem tak, jak je vidět z obrázku poštovní knížky.

Autor příspěvku: Ivan Leiš, předseda KF 00-15


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar