Licenční čísla v českých výplatních otiscích


V příspěvcích o českých výplatních otiscích za rok 2015 jsem zvolil další do jisté míry netradiční pohled na sběratelství výplatních otisků, i když tento přístup je v literatuře doposud zásadně nezmíněný. Tento pohled se opírá o licenční čísla, která se v denních razítcích výplatních strojů soukromých uživatelů objevují od roku 1999 (schválena byla ke dni 1.10.1998). Podotýkám, že stále zůstáváme ve světě specializovaného sbírání založeném na identifikaci ne již „zrakové“ či „studijně pohledové“, ale buď jen identifikaci „podle přidělených licenčních čísel“ anebo v kombinaci obou způsobů. V některých případech se domnívám, že v některých případech může nastat překvapení, ale většina výplatních otisků a jejich soustavy (výrobci výplatních strojů) se dají takto určit, což je oproti minulým letům dost velký pokrok. Stručně řečeno: směrnice o přidělení licenčních čísel byla a je velkou pomocí.

VO_TRANSCONěkolik sběratelů mne po zavěšení dvou článků o otiscích roku 2015 poslalo dotaz ohledně začátku licencí otisků v České republice, což rád na datech níže dokládám. Připojuji i tři ilustrace otisků se sedmimístnými licenčními čísly z let 1999-2001 a čtyřstránkové Podmínky pro používání výplatních strojů, kde je i v článku III (odstavec 1.) zmínka o licenčním čísle. Tato pravidla platila od začátku roku 1999, uživatelé museli tento předpis podepsat a řídit se jím. Bylo přiděleno licenční číslo, které bylo zaneseno do denního razítka výplatního stroje. V podatelnách mých firem se tehdy nacházely v té době dva výplatní stroje Postália a tímto procesem prošly. I další články nových pravidel jsou zaznamenáníhodné pro specializovaného sběratele. Podotýkám, že tehdy digitalizované výplatní stroje byly ještě Popelkou a začaly se teprve zavádět … Data shrnuji v přehledné a stručné kronice. Škoda, že tato skutečnost nebyla sběratelům předložena koncem minulého století, zcela jistě by se zachránila řada významných otisků na celistvostech.


1.10.1998

Česká pošta s.p. vydala nové Podmínky pro používání výplatních strojů. Uživatelům byly rozesílány v prvních dnech roku 1999. Určující norma nesla číslo ČSN 90 8591 „Poštovní razítka a otisky“ stanovující údaje, které výplatní stroj musí obsahovat. Některé subjekty měly ve svých strojích licenční čísla zanesena již koncem roku 1988 (některá sedmimístná, některá osmimístná)

Od

1.1.1999

Česká pošta s.p., odštěpný závod Dodavatelské a obchodní služby ve spolupráci s výhradním prodejcem začíná uživatelům výplatních strojů přidělovat licenční číslo, které uživatel používá. Podle Podmínek pro používání výplatních strojů je licenční číslo součástí denního razítka štočku výplatního stroje. Licenční číslo bylo na začátku sedmimístné i osmimístné, později se objevují jen osmimístné.

1.1.2000

Od tohoto data pošta od uživatele, jehož stroj není opatřený přiděleným licenčním číslem, zásilky nepřijímala.

1.10.2006

Generální ředitel České pošty, s.p., rozhoduje o zrušení odštěpného závodu Mezinárodní provoz, OZ Dodavatelské a obchodní služby a OZ VAKUS (zkratka z původního Výpočetní a kontrolní ústředna spojů). Kompetence týkající se výplatních strojů přecházejí na jiné poštovní subjekty (od 1.4.2007 se zřizují např. sekce poštovní přepravy a další)



Zkoumání a popis historie licenčních čísel ve výplatních otiscích není u konce. Zcela jistě bude pokračovat.

Autor: Ivan Leiš


 

One Response to Licenční čísla v českých výplatních otiscích

  1. Ivan Leiš napsal:

    Neuplynulo ani 24 hodin od zavěšení dalšího článku ze světa výplatních otisků týkajícího se licenčních čísel v otiscích na naše stránky naším webmasterem Jirkou Markem a už mi mailová pošta přinesla řadu ohlasů doplněných ilustracemi otisků. Nejobsáhlejší mi přišel od kolegy Vladimíra Vrbaty, kterému touto cestou velmi děkuji. Postupně se otisky budu probírat a uvidím, co se dá z podnětů publicisticky vytvořit. Svět licenčních čísel v otiscích byl neprávem léta opomíjen a sběratelsky se nezachytil ani jejich nástup, což je velká škoda.
    Snad se dá zpoždění dohnat. Bohužel metoda „koše na papíry“ a získání materiálů z jejich útrob je v nenávratnu. Kolega Vrbata zachytil řadu otisků z rané doby (2000 a dále) u uživatele AČR tak, jako kolegové Punčochář a Gebauer, kteří sestavili i první seznam otisků tohoto uživatele. Otázkou zůstává. Není to jen zlomek na ucelený přehled této problematiky? Jsem potěšen, že článek vyvolal zvýšený zájem o tento obor sběratelství, i když post festum.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Velikonoční razítko - Kraslice (25.3. - 28.3.2024)
This is default text for notification bar