Vojenské historické muzeum ve Vídni


I Vojenské historické muzeum ve Vídni (Heeresgeschichtliches Museum – HGM – adresa: Arsenal, Ghegastrasse Objekt 18, A-1030 – www.hgm.or.at) se připravuje na  100. výročí vypuknutí I. světové války. Síň, kde se nachází stejnojmenná stálá expozice, je momentálně zavřená a prochází přípravou mobilní expozice k této události. Muzeum s impozantními sbírkami uvnitř, ale iLOGO_MUZEA_VIDEN vně je reprezentativní přehlídkou rakousko-uherské vojenské techniky a armády. Nachází se v komplexu Arsenal, který byl vybudován v roce 1856 jako pevnost. Muzeum prostřednictvím tematických síní seznamuje návštěvníky s vývojem rakouských branných sil od 16. století do konce monarchie. Architektem budovy byl Theophil Hansen. Během prohlídky se ponoříme do doby Třicetileté války (1618-1648), tureckého obléhání (1683), Francouzské revoluce a napolenských válek. Za zvláštní pozornost stojí obraz z roku 1916 malíře Albina Eggera Lienze „Neznámému vojínovi“, Síň generálů, kde spatříme i sochu vojevůdce Karla Filipa knížete Schwarzenberga, síň polního maršála Josefa Wenzela hraběte Radetzkého včetně jeho řádů, osobních věcí, busty a posmrtné masky (od Biedermaieru až k válce 1866) a vzácná turecká standarda. Můžeme spatřit i obrazy a artefakty generalissima Valdštejna.


Jaké mají názvy jednotlivé síně?

  • Síň slávy/Třicetiletá válka – 17. století, turecké války – Princ Eugen, 18. století, Maria Terezie a Josef II.

  • Síň Radeckého – Rakousko a Evropa,

  • Síň revolucí – I. světová válka (momentálně v rekonstrukci) – František Josef/Sarajevo

  • Síň generálů – Republika a diktátorství 1918 – 1945

  • Síň námořnictva – námořní velmoc Rakousko (vně jsou tanky, děla, a další velké exponáty). Objasňuje řadu faktů dokreslující poštovně historické doklady z této doby. Tato síň se pyšní i vzácným exponátem věže ponorky U-20, která byla v ústí řeky Tagliamenta v roce 1918 potopena. Tato ponorka byla v roce 1962 vytažena z vody Jadranu a předána do sbírek tohoto muzea.


I když se v prvé řadě jedná o vojenské muzeum popisující výstižně jednotlivé události, přece jen se návštěvníkovi podaří najít exponáty a dokumenty vztahující se k poštovnictví (k naší filatelii). V prvním patře najdeme na lunetě předlohu, která posloužila k naší nedávné známce k 200. výročí bitvě u Lipska (vojevůdci oznamující vyhranou bitvu nad Napoleonem třem císařům). Na originálním obraze můžeme vidět české vojevůdce v rakouských službách – Karla Filipa knížete Schwarzenberga, velitele spojeneckých vojsk, náčelníka generálního štábu hraběte Radetzkého a též hraběte z Buben a Litic (viz dřívější vstupy na našich stránkách), dále řadu korespondence slavných vojevůdců, dobové fotografie furgonů císařsko-královské polní pošty během I. světové války, telegrafy a další. V objektu je i pošta (v prostorách prodejny potravin). Cenným exponátem (je jich zde poměrně hodně) je i šifrovací stroj Enigma. V objektu je i suvenýrová prodejna, která nabízí nespočetný výběr knih zabývajících se zejména vojenstvím a historií. Muzeum má rozsáhlou knihovnu. Jedním z hesel muzea je: „Války patří do muzea“.

Autor textu/foto: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská výstava poštovních známek LIBEREC 2022 - aktuality
This is default text for notification bar