ROBERTO DI CASOLA (vyznání přítele otisku z území Československa)


ÚVODEM


Den po 17. listopadu 1989 skupina vyznavačů sběratelství československého výplatního otisku založila Stolní společnost sběratelů výplatních otisků. Jedním z hlavních cílů bylo navázat úzký kontakt se sběrateli výplatních otisků ve světě. Zejména pak s těmi, které uchvátily otisky z území Československa. S některými jsem ve spojení do dneška i po zániku Stolní společnosti. Jedním z nich je i švýcarský sběratel Roberto di Casola, jehož jednou z filatelistických specializací je i československý výplatní otisk. Naše filatelistické přátelství vyústilo ve zpracování rozsáhlé monografické práce, která se zaměřila na výplatní otisk používaný na území Československa v letech 1926 až 1992. Úkol velmi obtížný, nicméně s výsledky, které jsme částečně zveřejnili na stránkách www.kf0015.cz. Jak to bývá, hlavním je vždy otisky a jejich katalogizace, o autorech toho víme žalostně málo. Abych odčinil aspoň částečně tento dluh, položil jsem Robertovi několik otázek. Čtenářům předkládám jeho odpovědi v souhrnné zpovědi.


1. ZNÁMKY SBÍRÁM OD DESETI LET


Když mi bylo deset let, začal jsem sbírat známky. Sbíral jsem Itálii a Švýcarsko. Pak jsem dostal krásnou sbírku maďarských známek, protože má maminka byla Maďarka z Budapešti. Později jsem přešel k italským a švýcarským strojovým razítkám. Podařilo se mi vysbírat velkou většinu těchto razítek. Mám je na ústřižcích (4×9 cm). Obálky zabírají hodně místa.


2. UCHVÁTILY MNE ČERVENÉ SLOGANY OTISKŮ


Dále mne uchvátily červené štočky výplatních otisků (slogany). Jsou velmi krásné a začal jsem je studovat. V tu dobu se ustavila Asociace sběratelů otisků (AICAM) a dostával jsem novinky ke katalogu švýcarských výplatních otisků autora Heinera Dürsta. Okamžitě jsem jej kontaktoval. V průběhu let jsme se stali přáteli až tak hodně, že mi prodal mnoho otisků z jeho sbírky včetně těch ze světa. Mnoho z nich byly velmi zajímavé. Dnes má sbírka obsahuje více jak 6000 kusů. Též jsem začal spolupracovat s Rickem Stambaughem nad on-line doplňky k jeho Mezinárodnímu katalogu výplatních otisků.

003_A 002_A 001_A

3. ROK 1995 – STAL JSEM SE VÁŠNIVÝM SBĚRATELEM ČSL. OTISKŮ


V roce 1995 jsem obdržel kontakt na Luďka Janů a ten mi nabídl velké množství výplatních otisků ze světa a zejména mnoho kusů československých otisků. Cena byla velmi vysoká, ale já jsem ji akceptoval. Luděk ke mně zajel dvakrát a přivezl mi tyto kusy. Jsem vášnivým sběratelem klasického Československa, protože otisky vynikají krásným grafickým zpracováním.


4. HEINER DÜRST BYL MÝM OPRAVDOVÝM PŘÍTELEM


Mým prvním dílem bylo doplnění Dürstova katalogu včetně zahrnutí nových otisků s matrixy.Tuto práci jsem vykonal pod přímým vedením H. Dürsta. Ćasto jsem jej navštěvoval v Rüschlikonu, kde žil. H. Dürst byl velkým znalcem výplatních otisků celého světa and na všechny mé otázky měl odpovědi. Byl to opravdový přítel, vždy nápomocný a velmi zdvořilý.


5. ZNÁMKOVÉ MANUÁLY – MÁ VELKÁ LÁSKA


Dodatkem, co jsem o mé filatelistické specializaci chci dodat, že mou láskou jsou manuály švýcarských známek. Mám prakticky všechny, které vyšly. Dalšími specializacemi jsou skauting ve Švýcarsku a v Itálii a na celém světě. Pak sbírám výplatní otisky ze světa PIVA, cigaret, turistiky a mnoho dalších. Vždy jsme v Itálii, kde jsou nesoutěžní výstavy. Nezúčastňuji se soutěžních výstav, kde je jury. Můj pokoj (kde též pracuji) je plný krabic a alb.


ROBERT_DI_CASOLAKRÁTCE O MNĚ


Narodil jsem se v Římě dne 22. března 1942 (včetně bomb a dalších věcí) a ve věku 10 let jsme se přestěhovali do Švýcarska, neboť můj tatínek nemohl v Itálii najít práci.Od roku 1952 jsem žil v Luganu, kde jsem vystudoval s titulem inženýr (specializace: výpočty zpěvněného betonu).

V současné době mám stále hodně práce. I když jsem již v penzi, práce jsem se nevzdal.

Dalšími mými vášněmi je skauting (včetně filatelistické skautingu) a pobyty v přírodě s karavanem.


MÁ BUDOUCNOST
Myslím, že v budoucnosti mám dost práce s doplňky katalogů výplatních otisků, které mi nahlašují sběratelé.

Lugano, duben 2015


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar