Mirek Bouška oslavil osmdesátiny


Koncem listopadu letošního roku oslavil své významné životní jubileum – osmdesátiny poštovní historik a bývalý dlouholetý člen našeho klubu RNDr. Miroslav Bouška. Stalo se tak v rozvětveném rodinném kruhu, a to navzdory Mirkovým vážným zdravotním hendikepům, které mu prakticky znemožnily věnovat se svým rozsáhlým a pestrým sběratelským oborům. Mezi nimi čestné místo řadu let zastávaly zejména obory poštovní historie. Mirkovými oblíbenými poštovně historickými obory byly zejména výplatní otisky a celiny.

Mirek během své sběratelské činnosti přispěl k rozvoji sběratelství poštovní historie. Jeho stopa, kterou zanechal na našem sběratelském nebi, je víc než zřetelná. Zejména v 70. – 90. letech nejenže se věnoval své sběratelské vášni, ale nenechával si získané vědomosti a znalosti pro sebe a podílel se o ně ve svých zásadních článcích, samonákladem vydaných a katalozích a mnohačetných přednáškách s ostatními sběrateli a zájemci o různé obory poštovní historie a specializované obory. Dodnes mu funguje paměť perfektně a je velkou pomocí při objasňování různých nejasností.

S milými lidmi v milé společnosti. Na návštěvě u Mira a Jany Bouškových – zleva paní Jana, Mirek, autor příspěvku. Foto: Martin Leiš.

Z prachu filatelistického opovržení společně s několika přáteli, mezi něž jsem měl tu čest patřit i já, vydupal výplatní otisky a zajistil jim slávu od roku 1976 na mnoho let. V letech 1976 až 1984 vedl sekci otisků výplatních strojů komise poštovní historie a celin SČSF, přispěl znatelně k jejímu bezchybnému chodu a pevně zakotvil typologii, terminologii a další směr a formy sběratelství výplatního otiskářství. Jeho exponáty výplatních otisků patří dodnes mezi to nejlepší, co čs. a česká filatelie má. Oceňuji, že jsem několik let výplatní otisky prosazoval a byl spolutvůrcem několika katalogů výplatních otisků z území Československa. Byla to velká zkušenost a zážitek.

Již přes dvacet let se věnuje opatrovnictví opuštěných kočičích miláčků v blízkosti svého bydliště v Kobylisích. Nadace Karla Janečka jej za tento výjimečně dobrý skutek ocenila v roce 2017 udělením ocenění Laskavec.

Milý a vážený Mirku, dovol, abych Ti poblahopřál jménem svým, ale i jménem ostatních sběratelů a filatelistických přátel k Tvým významným kulatinám. Jsem velmi rád, že si zachováváš svůj životní optimismus a celoživotní humor, i když Tě osud těžce zkouší. Cením si i hezkého vztahu, který máš se svou partnerkou, paní Janou, která Ti je velkou oporou a za to jí též děkuji.

Přeji ti, aby se Ti zdravotní stav nezhoršoval a aby sis udržel svůj statečný postoj k životu, jaký máš nyní. Vzdávám Ti hold a vyjadřuji obdiv nad Tvou osobností nejen zde, ale i ve své knížce „Frankotypisté“, která spatří světlo světa v nejbližších dnech a rozšíří okruh filatelistické memoárové literatury u nás, bohužel doposud značně chudý.

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar