70 let ode „DNE ROZHODNUTÍ“


Dne 6. června 1944 nastal Den D, D-Day, Jour J. Den, jehož „D“ může znamenat například „Departure Day“ (Den Odchodu) anebo spíše Den Rozhodnutí. Či jinak. Není důležité, jak se tento den jmenoval. Důležité bylo, že byl. V ten důležitý den nastala invaze Spojeneckých sil v Normandii během II. světové války.

RAZITKORozhodnutí padlo o mnoho dní dříve – ve Washingtonu v květnu 1943 mezi Winstonem Churchillem (fotografie připomíná jednoho z aktérů W. S. Ch.) a Franklinem D. Rooseveltem. Vylodění v Normandii,CHURCHIL jak se dnes tento den nazývá, dostalo krycí jméno „Operace Overlord“. Byla to největší vojenská invaze v historii světa. Námořní operace se pojmenovala „Neptune“. Operace byla klíčovou pro další průběh války, byla rozhodný krokem pro osvobození Francie, další části Západu a Střední Evropy od nacistického Německa. Hlavní tíha bojů ležela na bedrech vojáků USA, Velké Británie, Kanady a Austrálie, jim asistovaly další národnosti včetně českých a slovenských vojáků. Aktivně se ho účastnili příslušníci Wingu složeného z 310., 312. a 313. čs. stíhací perutě ve Velké Británii a jednoho bombardovacího svazu.

Jejich úkolem bylo krýt operace pozemních vojsk a blokovat německé posily. Fotografie z vylodění a otisk razítka k 50. výročí vylodění v Normandii doprovází tento text. DOPIS_01K tomuto výročí řada poštovních správ vydala řadu poštovních známek, které věrohodně přibližují tento den a osobnosti této akce. Některé známky doprovázejí slova, zcela jistě výmluvněji než verbální vyjádření. Nejvýmluvněji a zároveň nejsmutněji zní slova novoročenky vojáka, příslušníka RAF, který svým blízkým napsal „Vše nejlepší v roce 1944. Váš….“. Jeho osud neznáme, byl nejlepší či nejsmutnější? Ale pro ty, kteří přežili rok 1944 šťastný byl. Operace Overlord se podařila díky statečnosti masivního počtu vojáku včetně Čechů a Slováků.

Autor/sbírka: Ivan Leiš


ZNAMKY_DEN_D_01
ZNAMKY_DEN_D_02
ZNAMKY_DEN_D_03

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar