Jede poštovský pán


Pod tímto názvem odvysílala zpravodajská televizní stanice ČT 24 v rámci svého publicistického cyklu „HISTORIE.CS“ v sobotu 25.1.2014 ve večerních hodinách pořad o dějinách pošty a její úloze ve světě, ale i na našem území. Téměř v hodinovém pásmu (stopáž 52 min.) nám tři renomovaní historici zabývající se touto problematikou Jan Galuška, bývalý ředitel Poštovního muzea, Jan Kramář historik stejné instituce a Milan Hlavačka, historik z Filosofické fakulty UK a Historického ústavu UK nás přehledně, srozumitelně a místy i zábavně seznámili se vznikem pošty, jejím rozvojem, zajímavostmi z poštovního provozu a zamyšlením nad budoucností pošty v podmínkách dnešní elektronické doby.

Slova historiků organicky doplňovaly jednak vstupy historiků o cennostech a zajímavostech pošty z našeho území (již zmíněný Jan Kramář a též Martin Jahoda, kurátor Poštovního muzea), jednak ukázky z českých filmů a televizních inscenací (On a jeho sestra s Vlastou Burianem, rež. M. Frič, K. Lamač, 1931, Nejlepší člověk opět s Vlastou Burianem, rež. I. Novák, V. Wassermann, 1954, Dobře placená procházka s Jiřím Suchým, rež. M. Forman, J. Roháč, 1966 a Uspořená libra s J. Werichem, S. Zázvorkovou a J. Sovákem). Měli jsme možnost spatřit i dokumentární záběry z činnosti české pošty.

Kromě pošty se mohl divák dozvědět řadu faktů včetně letopočtů o vývoji pošty, úloze dopisu v rozvoji korespondence podpořené rozvojem společnosti, přínosem rozvíjející se techniky a nových technologií. V části zabývající se cenzurou jsme se dozvěděli zajímavosti o začátcích této činnosti související s poštou, ale hlavně s politikou a společností. Zajímavý byl pohled na vývoj pošty od výsadní činnosti šlechtických rodů (Taxisové, Paarové aj.) až k ryze státní službě, kdy pošta se stala státní organizovaným systémem dopravy zpráv, financí, předmětů a osob. Byla řeč o cenzuře od dob Ludvíka XI. a dalších, černém kabinetu, zneužívání cenzury pro politické účely (von Bismarck, Metternich), cenzuře dopisů Stb za dob komunismu u nás. Historici nám přiblížili i císařský a královský žamberský dostavník s ukázkou, úlohu trubky v poštovním provozu, význam korespondenčního lístku a poštovní známky a další zajímavosti. Zazněly i konkrétní údaje o zaslaných zásilkách v různých dobách.

Pořad, který jsme našim čtenářům avizovali 21.1.2014, byl jedním z témat oblíbeného publicistického cyklu o významných okamžicích československých a českých moderních dějin po roce 1918, který vyrábí Redakce aktuální publicistiky zpravodajství ČT. Vedoucím projektu je Čestmír Franěk, dramaturgy A. V. Poledne a Tomáš Brzobohatý. Režii měli Václav Křístek a Vítězslav Romanov. Moderátorem a hlavním scenáristou byl novinář a publicista Vladimír Kučera.

Repríza pořadu bude v sobotu 1. února 2014 od 13:05 hod. rovněž na programu ČT24. Ti, kteří nestačí toto pásmo sledovat ani v repríze, mají možnost využít archiv ČT na adrese https://ct24.ceskatelevize.cz/ a pořad si přehrát. Kromě jiného se mohou dozvědět „jak pošta civilizovala lidstvo“ a „proč mívali postilióni červené nosy“.

Autor textu/snímků: Ivan Leiš



 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Velikonoční razítko - Kraslice (25.3. - 28.3.2024)
This is default text for notification bar