Tchajpej filatelistická (1)


TAIPEI_2016Tchaj-pej (Taipei), hlavní město Čínské republiky (Tchaj-wan, R.O.C., Taiwan) hostila ve dnech 21. – 26.10.2016 Světovou mistrovskou výstavu poštovních známek PHILATAIPEI 2016 (výstava byla soutěžní s masivní účastí nesoutěžních exponátů v různých kategoriích), která se konala za účasti 80 členských zemí FIP u příležitosti 120. výročí vzniku čínské organizované poštovní správy Chunghwa Post. Návštěvníci mohli navštívit 130 stánků s filatelistickým zbožím, prohlédnout si uvidět 2450 rámů filatelistických exponátů v různých výstavních třídách a zúčastnit se mnoha aktivit a představení. Výstava přitáhla pozornost mnoha návštěvníků, konala se pod záštitou společenských a politických představitelů Tchaj-wanu, bohužel byla bojkotována některými zeměmi (ČLR, Hongkong, Vietnam). Byla zajímavá a stojí si ji krátkým zastavením připomenout, jakož si připomenout i další skutečnosti a souvislosti historie poštovnictví toho krásného ostrova (Ilha Formosa), jak jej nazvali objevitelé Portugalci. Určitě i proto, že mezi vystavovateli bylo několik zástupců z České republiky.

K výstavě se dostaneme v dalších pokračováních.

Nyní se zastavíme na Hlavním poštovním úřadě Tchaj-peje.


Zastavení první – Hlavní poštovní úřad v Tchaj-peji (Taipei Post Office)


První cesta vyznavače historie poštovnictví v navštívených lokalitách by zcela určitě měla vést k svatostánku dění poštovních služeb, zvláště k těm historickým, které dodnes plní svou funkci, proč byly zřízeny. I když se zcela jistě od začátků dost věcí změnilo. Hlavní poštovní úřad stále existuje na svém původním místě, kde byl postaven – ve čtvrti Beimen (Severní brána). Je v okrsku Zhongzheng blízko tohoto památníku, jakož nedaleko Tchajpejského železničního nádraží. Severní brána (Beimen) je památkou a byla součástí tchajpejské zdi z roku 1884 (je zobrazena na tchajwanské známce, Scott 2477).

Pošta je umístěna v budově z roku 1898 a prožila si řadu změn. Filatelistická přepážka je největší v zemi, prodává poslední emise, FDC a různé suvenýry. Malá pobočka Tchajwanského poštovního muzea, o kterém bude ještě řeč, je v druhém patře této budovy. Byla otevřena v lednu 2015. Je zcela pochopitelné, že zájemci mohou z této historické budovy poslat své zásilky či si zajistit další poštovní služby.

Budova byla postavena na rohu dvou ulic se dvěma masivními křídly a malým vchodem uprostřed. Je značně prostorná (8000m2). Je sídlem Chunghwa Post v Tchajpeji. Spadají pod ní i tchajpejské pobočky (celkem 143). Rozhodně není první poštou na tchajwanském území. Tou byla první vojenská pošta zřízena na Pescadorských ostrovech poté, co Japonci obsadili toto území (po čínsko-japonské válce v roce 1895). Od roku 1985 do 1900 zde zřídili Japonci 23 poštovních úřadů. Hlavními poštami byly tato tchajpejská, dále pošta v Taichungu a Kaohsiungu.

Stavba budovy byla schválena v roce 1898, začala v roce 1889 a skončila v roce 1892. Původně to byla jednopatrová dřevěná budova, která vyhořela v roce 1913. Náhradní budova byla postavena téměř okamžitě a opět byla dřevěná. Nová definitivní budova byla dokončena v roce 1930 (přistavěno 3. patro). Kopírovala styl tchajwanského rezidenčního domu (nazývá se „Siheyuan“).

Budova měla tři patra. Původně byla ozdobena dlaždičkami (nazývané „teikake“). Později byla několikrát rekonstruována. Nyní lze na budově vysledovat různé styly včetně baroka. Tvůrcem byl japonský architekt Kuriyama Schunichi, který se při projektu zhlédl v řeckých prvcích a barokních ozdobách na fasádě. Budova byla restaurována v roce 2010.

Autor: Ivan Leiš, fotografie: autor/Wikipedia Commons


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Velikonoční razítko - Kraslice (25.3. - 28.3.2024)
This is default text for notification bar