Výstava – Eva Hašková, Jan Maget


Eva Hašková, Jan Maget – grafika, ilustrace, poštovní známka


Poštovní muzeum připravilo ve svém pravidelném výstavním cyklu, v němž úspěšně představuje slavné tvůrce poštovní známek, výstavu dvou významných výtvarníků, a zároveň manželskou dvojici, tvůrců nejdrobnější disciplíny užité grafiky.


Termín: 20.11.2013 – 23.2.2014

Poštovní příležitostná přepážka: 23.11.2013 (sobota) od 9:00 – 15:00 hod.

K výstavě vydává Poštovní muzeum 2 dopisnice s přítiskem a 2 příležitostná razítka

Autogramiáda obou vystavujících autorů bude probíhat dne 23.11.2013 od 9:00 – 12:00 hod.


Eva Hašková vstoupila do známkové tvorby v roce 1996 první emisí Krásy naší vlasti (Zelená hora, Loreta). Již dříve se účastnila dvou vypsaných soutěží České pošty: v roce 1995 k emisi Historické stavební slohy a v roce 1998 k emisi Znamení zvěrokruhu. Realizovány tehdy byly návrhy V. Suchánka, jehož výtvarné předlohy byly představeny na autorské výstavě v Poštovním muzeu na jaře letošního roku. Unikátní příležitostí bude možnost porovnat i tyto soutěžní a veřejnosti dosud neznámé návrhy Evy Haškové ze sbírek Poštovního muzea i z majetku autorky. Proces vzniku a poctivého tvůrčího přístupu můžeme dokonale vychutnat prostřednictvím přípravných kreseb a skic. Eva Hašková připravuje pro rok 2014 již svojí pátou poštovní známku Opava 1814 – 200 let muzejnictví.

Stejně tak tomu je i v případě Jana Mageta. Ten debutoval ve známkové tvorbě o něco později, v roce 2010, rovněž v emisi Krásy naší vlasti (Klatovy, Štramberk). V současné době pracuje na náročném námětu k výročí vyhlášení Velké války s názvem Obětem I. světové války. Vystavené originální kresby k uvedeným emisím jsou jedinečným dokladem tvůrčího hledání.


Výstava se snaží přiblížit oba autory v celé šíři jejich všestranného talentu. Kromě poštovních známek je kladen důraz na velkoformátové grafické listy Evy Haškové (lept s akvatintou) a bohatou ilustrační a sochařskou tvorbu Jana Mageta. Fotografie Martina Říhy dávají možnost nahlédnout pod pokličku tvůrčího procesu obou výtvarníků a zachycují je při práci v prostředí jejich ateliérů.

PR_PM_2013_01 Krásy naší vlasti - Štramberk z 16.6.2010 Krásy naší vlasti - Klatovy z 16.6.2010 Krásy naší vlasti - Pražská Loreta z 26.6.1996 Krásy naší vlasti - Zelená hora z 26.6.1996 PR_PM_2013_02

Novinkou vernisáže a výstavy samotné bude interaktivní soutěž s názvem Hlavy, ze kterých se rodí známky. Bude to poprvé, kdy budou v takovém množství veřejně představeny busty Jana Mageta, který tímto způsobem ztvárňuje své přátele z uměleckých kruhů. Třináct portrétů představuje věhlasné autory poštovních známek, jimiž byli např. Z. Sklenář a J. Anderle (slavný učitelský tandem na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, tzv. Sklenářovská škola), E. Hašková, K. Demel, V. Suchánek, H. Čápová, J. Kavan, K. Zeman ad. Této soutěže se budou moci zúčastnit všichni malí a velcí návštěvníci, kteří si odnesou kromě zážitků i některou z věcných cen České pošty.


postovnimuzeum

Poštovní muzeum večer 14.9.2013 - v náhradním termínu Pražské muzejní noci

ceska_posta

Fotogalerii z vernisáže výstavy si můžete prohlédnout zde.

Reportáž z autogramidády a PPP si můžete prohlédnout zde.


 
Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar