Turistické kašety doplňují a zdobí poštovní celistvosti


Kašety soukromých subjektů jsou velkou zajímavostí turistického putování. Mnohdy se objevují nejen v turistických pasech či na různých útržcích nebo různých předmětů, které jsou v tu chvíli razítkování k dispozici, ale i na „nosičích“ poštovních úkonů – nejčastěji pohlednicích. Patří ke koloritu a kultuře středoevropských zemí, ale i některých zámořských (USA). Mají velkou tradici – již od konce 19. století. Je jich nepřeberné množství v různých barevných mutacích. Nad tvary a texty často přechází zrak. Často mají charakter příležitostný a propagační.

V některých zemích kašety znehodnocují známky (v České republice to poštovní správa nedovoluje).


Výtvarná kvalita se často minimálně vyrovná příležitostným razítkům, ale i kvalitě orážení poštovních razítek.

V České republice se obvykle kašetová razítka najdou v turistických místech – penzionech, hotelech, informačních střediscích či turistických atrakcích. V Bavorském lese je lze najít v malých kovových skříňkách zabezpečených proti krádeži či ztrátě přivěšeným řetízkem. Potíž je jen s vysušeným polštářkem a krátkým řetízkem … Příroda je mocná.

Turisté či filatelisté mají o potěšení postaráno. Při jednom poutování v Bavorském lese jsem na kašety narazil v soukromém hotelu (Böhmhof) a pod Stříbrnou horou (Silberberg) během výstupu u východu z dolů u malebného městečka Bodenmais (dvě skříňky s různými razítky). Pochopitelně se staly součástí odeslaných pohlednic připomínající místa pobytů letního putování.

Turistické kašety, které nejsou většinou určeny ke znehodnocování známek, jsou vhodnou estetickou okrasou poštovních zásilek. Používají se již více jak 100 let.

Znáte webovou stránku „Turistická razítka?“. Najdete ji zde

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

20.5.2022 - Světový den včel - modrý výplatní otisk - pošta Praha 1
This is default text for notification bar