Letecká pošta Točná – Letňany u příležitosti veletrhu Sběratel 2015 (aktualizace)


Doplnění fotogalerie Letecká pošta Točná – Letňany + krátký videozáznam


Přepraveno bylo celkem 1775 ks zásilek, z toho:

  • 1343 příležitostných dopisnic „Letecká pošta Točná – Letňany“ (1239 do ČR, 90 do ostatní Evropy a 14 do zámoří, resp. mimoevropských zemí),

  • 113 ostatních dopisnic (108 do ČR a 5 do Evropy),

  • 74 pohlednic (68 do ČR, 3 do Evropy a 3 do zámoří),

  • 239 dopisních obálek (197 do ČR, 41 do Evropy a 1 do zámoří),

  • 6 aerogramů: (3 do Evropy a 3 do zámoří).Na facebookovém profilu Letiště Letňany naleznete pod datem 7.9.2015 příspěvek s velmi zajímavým videem (2:13 min.), které zachycuje celý let od startu po přistání, včetně naložení a vyložení poštovních zásilek.


V sobotu 5.9.2015, v závěrečný den veletrhu Sběratel 2015 se konala poslední doprovodná akce „Letecká pošta“ – přílet nově zrekonstruovaného letadla Praha E.114 Air Baby na Letiště Letňany (kde se konal Den Letiště Letňany) v těsném sousedství Výstaviště PVA Expo Praha – Letňany. Letadlo přivezlo poštovní zásilky z letiště Točná. Na letňanském letišti převzal poštovní pytel Ing. Břetislav Janík, vedoucí odboru známkové tvorby České pošty, s.p., který jej spolu s řidičem historického automobilu Praga Lady (namísto původně předpokládaného automobilu Praga Super Piccolo) odvezl na výstaviště na stánek České pošty, kde měly zásilky získat výstavní příležitostné razítko vedle podacího razítka a otisku kašetu s textem SBĚRATEL 2015 / Přepraveno letecky. Odtud pak byly tyto letecké zásilky vypraveny k další poštovní přepravě adresátům.

Letoun Praga E.114 Air Baby, který s poštou přiletěl, byl na veřejnosti včera představen poprvé po kompletní rekonstrukci ze zcela dezolátního nálezového stavu. Byl vyroben v Letadlovém oddělení ČKD Praga v roce 1947 a je jedním z deseti strojů, vyvezených do Francie. V roce 1952 byl prodán do Švýcarska. Aktivní činnost ukončil s nepůvodním leteckým motorem Rolls Royce A 325 v roce 1987. Renovátorem letadla a pilotem tohoto letu byl pan Marcel Sezemský.

Obě fotoreportáže pořídili Jan Všetečka, Pravoslav Kukačka a vedení veletrhu Sběratel 2015


Filatelisté a obdivovatelé letadel mohli k zaslání leteckých zásilkek použít poštovní dopisnici k této příležitosti v předstihu vydanou, jejímž autorem je malíř Václav Zapadlík – viz obrázek a text na stránkách České pošty  (tam kliknout na Praga Piccola – Letecká pošta Točná – Letňany, Sběratel 2015), ale i jiné zásilky v základním váhovém stupni a standardní velikosti obyčejného psaní v tuzemsku s vylepenými známkami v nominální hodnotě odpovídající písmenu „A“, nebo i do zahraničí opět v základních váhových stupních s vylepenými známkami v nominální hodnotě odpovídající označení písmenem „E“ nebo „Z“ (uvedenou dopisnici bylo možno dofrankovat).

Zdroje:

  • příspěvek Přijďte v sobotu přivítat „Leteckou poštu“! v kagalogu – magazínu SBĚRATEL & INVESTOR

  • internetové stránky Letiště Letňany zde

  • internetové stránky České pošty, s.p. zde

  • informace odboru známkové tvorby České pošty, s.p.

Autor: Pravoslav Kukačka


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar