Nové služebny České pošty


Zejména sběratelé specializovaných oborů v posledních letech sledují, že Česká pošta prochází poměrně velkou rekonstrukcí své pobočkové sítě. Důvody jsou samozřejmě ekonomické, zvykáme si tak na nové služebny typu Depo, Partner či Výdejní místo. Vše začalo již 14.12.2009, kdy jako první vlaštovka byla zřízena služebna Partner na Božím Daru v okrese Karlovy Vary. První Výdejní místo bylo zřízeno také na horách a to v Malé Úpě v okrese Trutnov 1.11.2010. Pokud jde o služebny typu Depo, tak zde patří prvenství Depu Břeclav 70, které bylo otevřeno k 1.1.2010.

Služebny Depo soustřeďují pro danou oblast doručovací službu a zejména pak příjem a distribuci hromadně podávaných zásilek. Vyskytují se už skoro ve všech okresech, není však pravidlem, že musí sídlit v okresním městě. Na Lounsku tak je Depo v Žatci, na Blanensku v Boskovicích, na Litoměřicku v Lovosicích, na Semilsku v Turnově, na Karvinsku v Třinci a pražské Depo Praha 704 je umístěno v Rudné na okrese Praha-západ. Ve větších aglomeracích je služeben Depo více, takže známe Depo Brno 71, 72 a 73, Praha 701 – 704, Ostrava 71 a 72, Plzeň 71 a 72. Názvy služeben České Budějovice 71, Olomouc 72, Pardubice 71 a Ústí nad Labem 71 signalizují, že se připravují v těchto místech další Depa. Síť Dep je tedy již skoro ucelená a nelze v budoucnu očekávat jejich další podstatný rozvoj. K dnešku jich pracuje ve městech plných 67.

Služebny Výdejní místo nahrazovaly v počátku houfně rušené malé pošty, ale nabízely obyvatelstvu jen velmi malý rozsah poskytovaných služeb. Tak jak se z počátku jejich počet rychle zvyšoval, tak poslední byly otevřeny v létě 2014 a od té doby se jejich počet snižuje. Buď jsou převáděny na typ Partner, nebo prostě rušeny. Zdá se, tento druh služeben nebude perspektivní. Výdejní místa byla zřizována nejen z původních pošt, ale i v místech, kde pošta nikdy nebyla. Z celkových 99 otevřených Výdejních míst pracuje v současnosti již jen 67.

Budoucnost nepochybně patří služebnám typu Partner. Ty zprvu vznikaly jen velmi pomalu, ale v posledních dvou letech sledujeme měsíc co měsíc příval nových služeben tohoto typu. V současnosti jich pracuje již 381 a žádná dosud nebyla zrušena. I rozsah jejich služeb se stále rozšiřuje, takže jsou rovnocennými náhradami bývalých malých pošt – vznikají tzv. samostatní partneři nebo nově i dvoupřepážkoví partneři. Navíc zde bývá i větší rozsah hodin pro veřejnost, než poskytovaly předchozí malé pošty. Naprostá většina těchto služeben je umístěna buď v sídlech Obecních úřadů, nebo v místních prodejnách. Méně časté je umístění v provozovnách pohostinství či přímo v soukromých domech. Noví Partneři vznikají i v místech, kde pošta před tím nikdy nepracovala.Z přiložené tabulky je patrné, že rozložení nově vznikajících Partnerů je v jednotlivých okresech nerovnoměrné. Tak příkladně v okresech Nový Jičín či Ústí nad Orlicí jich pracuje již 15, tak třeba v okrese Strakonice zatím ani jediný. Stejně tak Praha dosud ani ve svých okrajových částech žádného Partnera neotevřela. Noví Partneři již v současnosti tvoří více než 11% podíl mezi našimi poštami. V tabulce jsou pro úplnost zaevidovány i novodobé poštovny, jejich stav však stagnuje či mírně klesá.

Autor: Jiří Kratochvíl


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Klubové odpoledne s přednáškou - Dům Portus - 1.12.2022 od 16:30 hod.
This is default text for notification bar