Odpověď na hádanku č. 6


Už víte odpověď?


Hádanka č. 6

Odpovědi na hádanku č. 6


  1. Zobrazený dopis je reprodukován s třemi peříčky, meandrem (vlnovky či klikaté linie s dvěma horizontálními čarami – ve švédštině Kronoslinga – připomínající národní symbol Švédska – tři korunky – země, kde se tento způsob přepravy zásilek používal a nápisem FORT (rychle). Od peříček dostala svůj název – peříčková pošta a její produkt peříčkový dopis (Feather Letter, ve švédštině: Fjäderbrev).

  2. Peříčková pošta je typická zejména pro Švédsko.

  3. Peříčka, jakož i meandr a nápisy znamenaly symboly pro expresní poštu. Jedno až maximálně tři peříčka se lišily svou důležitostí pro doručení pošty – rychlé, velmi naléhavé doručení, doručení co možná nejrychlejší.

  4. Tyto dopisy vysoké vzácnosti se používaly v této formě v 18. – 19. století (zhruba od roku 1700 do roku 1800).

Používaly je zejména královské a vojenské úřady. Prostřednictvím této pošty se doručovaly zprávy nejvyšší státní či vojenské důležitosti. Proto se někdy v literatuře označuje jako královská pošta (Svensk Kronopost) či vojenská pošta. Vojenská pošta je označena slovy „Special Regimental Orders“ ve švédštině. Před dobou faxu, telegrafu, mailů, telefonů to byl nejrychlejší způsob doručení zpráv. Důležitá byla i královská pečeť, která dodávala punc důležitosti a rychlého doručení. Jeden z dopisů peříčkové pošty obsahoval například v roce 1774 důležitou zprávu za vlády krále Gustava III. ohledně dodávek obilí z Finska do Švédska.

Na doplněnou dodávám, že podobné dopisy se zachytily i ve starověké Číně, v rohu uzavřené obálky bylo připevněno též peříčko znamenající „doručit s létající rychlostí.“ Vyskytly se i upálené rohy obálky znamenající „doručit s rychlostí ohně“.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar