OLYMPSPORT – 50. výročí založení


Srdečně blahopřejeme výboru a členům OLYMPSPORTU k 50. výročí jeho založení. Česká asociace pro olympijskou a sportovní filatelii OLYMPSPORT je jako odborná společnost základní organizací Svazu českých filatelistů, z.s. Zároveň je kolektivním členem České olympijské akademie při Českém olympijském výboru a členem Mezinárodní asociace olympijských sběratelů (A.I.C.O.). Bez OLYMPSPORTU bychom si dnes nedovedli představit českou námětovou filatelii a velmi oceňujeme, že ve sbírkách a exponátech jeho členů jsou ve značné míře zastoupeny celistvosti s otisky příležitostných a propagačních razítek, s příležitostnými otisky výplatních strojů a s R-nálepkami a další objekty dokumentující poštovní provoz a poštovní historii.

Do historie české filatelie se OLYMPSPORT zapsal pořádáním několika úspěšných výstav a zařazením exponátů svých členů do virtuální filatelistické výstavy EXPONET. Těmto úspěchům je věnována sekce „Z historie OLYMPSPORTU“ v rámci internetových stránek www.olymp-sport.cz. O rozšíření znalostí, sbírek a exponátů nejen členů OLYMPSPORTU se stará jeho výbor organizováním setkání, vydáváním informačních materiálů, vedením internetových stránek a organizováním písemných prodejů a novinkové služby. Jako všechny další základní organizace Svazu českých filatelistů, z.s., i OLYMPSPORT hledá nyní možnosti svého dalšího rozvoje a zájemce o filatelii a námětové sbírání mezi mládeží. Přejeme OLYMPSPORTU do dalších let činnosti mnoho úspěchů.

LOGO_KF0015_03a

Výbor Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha.


V následující fotogalerii uvádíme některé představitele OLYMPSPORTU,
kteří výrazně spolupracují s naším klubem (pro popisky klikněte na fotografie):

1_Petrasek 3_Janousek 5_Petras 4_Divis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPSPORT_LOGO_NEW 6_Hampl

Při této mimořádné příležitosti nám věnoval vzpomínkový text čestný člen OLYMPSPORTU p. Bedřich Polák:

Sedím na invalidním vozíku a vzpomínám na roky strávené v Olympsportu, hlavně na ty, které upadly v zapomnění. Mám na mysli spoustu propagačních výstav, pořádaných k různým sportovním událostem. Byla to především propagační výstavka u příležitosti běžeckého závodu 50. Velké kunratické, tehdy pod patronací Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Výstavka obsahovala tři části – část filatelistickou, část fotografickou a část se sbírkou olympijských medailí. Na výstavě jsme uvítali předsedu Mezinárodního olympijského výboru pana Juana Antonia Samaranche, doprovázeného představiteli ČSTV. Po uvítání zahrálo dívčí kvarteto z Akademie múzických umění Dvořákovu skladbu a následovala prohlídka výstavy. Děti, které absolvovaly běh, dorazily do muzea, kde se výstava konala, a prosily pana předsedu MOV o podpis – bylo jim s radostí vyhověno. Program pokračoval besedou s olympioniky s hvězdným obsazením (Václav Kozák), kterou řídil sportovní redaktor Karel Malina. Mezi pozvanými hosty byl i akad. malíř Vladimír Kovářík. Sekretář ČSOV Václav Hubička nám poděkoval a požádal o další spolupráci při různých sportovních akcích.

V osmdesátých letech minulého století měla být na přání MOV založena Československá olympijská akademie (ČSOA). Přání bylo ze strany ČSTV akceptováno a na zasedání jeho předsednictva a olympijských složek byla ČSOA ustavena. Zasedání proběhlo v Paláci kultury za účasti pana předsedy MOV. I k této události jsme instalovali výstavku nevelkého rozsahu. Při této příležitosti byli za členy ČSOA nominováni dva členové Olympsportu (Jaroslav Petrásek a Bedřich Polák). Později byl Olympsport přijat za kolektivního člena ČSOA, která nás podporovala.

Olympsport slaví 50. výročí svého založení. Všem jeho členům přeji hodně radostných chvil. Takových, jaké jsem i já s Olympsportem prožíval.

Béďa Polák


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar