PRAGA 2018


V srpnu 2018 se stane Praha již tradičně místem, kde proběhne specializovaná světová výstava PRAGA. Historie těchto výstav sahá až do roku 1938, kdy se v Praze konala první z těchto filatelistických výstav. Tato tradice pokračovala i v poválečném období, kdy se výstavy PRAGA konaly v létech 1955, 1962, 1968, 1978, 1988, 1998 a 2008. Vysokou reputaci našich výstav dokazují nejen skvělé exponáty a účast předních světových filatelistů, ale i vysoký počet návštěvníků a skutečnost, že výstava PRAGA 1962 byla první světovou filatelistickou výstavou vůbec – a to nejen u nás, ale v globálním měřítku.

Výstava PRAGA 2018 je pořádána pod patronátem Světové filatelistické federace (FIP) a se záštitou Evropské filatelistické federace (FEPA). Klíčovým organizátorem akce je Svaz českých filatelistů. Výstava bude pořádána jako specializovaná filatelistická přehlídka pro výstavní třídy tradiční filatelie, poštovní historie, filatelistické literatury, otevřené třídy, třídy jednorámových exponátů a třídy moderní filatelie. Cílem je vytvořit přehlídku tohoto nejlepšího z české a světové filatelie, která zaujme jak laickou veřejnost, tak zkušené sběratele. Velmi se těšíme na exponáty českých a slovenských filatelistů, kteří budou mít jedinečnou možnost předvést své nejlepší exponáty na domácím kolbišti světové filatelistické veřejnosti a svým blízkým a přátelům.

Výjimečnou jí bude konat i rok, kdy proběhne. Budeme totiž slavit 100. výročí vzniku Československa (28.10.1918) a konce první světové války (11.11.1918), stejné jubileum platí i pro vydání první československé celiny (10.12.1918), pro vznik Poštovního muzea v Praze a pro vydání první československé poštovní známky připravené známým malířem Alfonsem Muchou (oboje výročí připadá na 18.12.1918). Akce nám zároveň připomene 25. výročí vzniku České republiky (1.1.1993). Výstava se tak stane důstojnou připomínkou uvedených výročí, která dosvědčí kladných vztah nás filatelistů k zemi, kde žijeme.

Na co se můžeme na výstavě těšit? Zcela jistě na výborné exponáty a vzácné poštovní známky, kterým bude vévodit doslova královský pár Modrého a Červeného Mauritia ze sbírky předního českého sběratele. K vidění budou ale i rarity evropské a světové filatelie, historický tiskařský stroj a výstavu samozřejmě doprovodí poštovní známky a celiny připravené Českou poštou. Nejmladší filatelisté si budou moci pořídit filatelistický pas a sbírat do něho poštovní známky a razítka různých států, takže ačkoliv se po celou dobu výstavy budou pohybovat v hranicích města Prahy, filatelisticky procestují doslova celý svět. A to se podaří málokomu! Pro návštěvníky jsou připravována ještě další překvapení, která nemůžeme vyzrazovat již nyní. Ale návštěvníci výstavy se o nich včas a řádně dozvědí.

Poznamenejte si proto základní údaje o připravované výstavě. Akce proběhne 15.-18.8.2018. Výstavu bude hostit známý pražský hotel Clarion Congress Hotel Prague, který se nachází na adrese Freyova 33, 190 00 Praha 9. Výstava bude probíhat v kongresové části hotelu, který je výborně dostupný metrem (trasa B, stanice Vysočanská) i automobilem, parkování je navíc možné v prostorách obchodního centra sídlícího ve stejném komplexu s hotelem. Doprovodnou akcí vlastní výstavy bude filatelistická burza připravená v hotelu Tri Star (U Sluncové 14, Praha 8; hotel leží přímo na trase metra B, stanice Invalidovna a nabízí venkovní parkování;). Přehlídka filatelistické literatury je plánována do prostor Poštovního muzea (na adrese Nové mlýny 2, Praha 1; stanice metra Náměstí Republiky, trasa B;).

Filatelistická i laická veřejnost mohou sledovat přípravu výstavy i na Internetu prostřednictvím webových stránek http://www.praga2018.cz a přes sociální sítě Facebook a Twitter. Pravidelné články o výstavě budou samozřejmě zveřejňovány i v odborném filatelistickém tisku a dalších médiích.

Těšíme se, že budeme moci přivítat i Vás ve světě filatelie, umění a historie!

Lubor Kunc, generální sekretář výstavního výboru PRAGA 2018
kunc@praga2018.cz


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar