Světový den pošty byl 9.10.2014


Bez valného zájmu našich médií, včetně elektronických, a to dokonce včetně webu České pošty, uplynulo minulý čtvrtek významné 140.výročí založení Světové poštovní unie (původně jako Generální poštovní unie, pak Všeobecný poštovní spolek). Pravda, Česká pošta si připomněla toto výročí počinem nad jiné chvályhodným, a to příležitostným razítkem, které má v provozu pošta Praha 1 v Jindřišské ulici od výročního dne až do pátku 17.10.2014 (podrobnosti zde nebo zde). Skeny otisku uvedeného razítka a zajímavých celistvostí s různými frankaturami naleznete na následujících obrázcích.

Pokud jde o české weby a blogy a jejich hlavní stránky právě v uvedený výroční den, tak snad mohu konstatovat, že téma 140. výročí založení Světové poštovní unie se objevilo pouze v jednom případě, a to na jednom osobním blogu jedné paní z Písku (její jméno se mi nepodařilo objevit). A nutno říci, že se jednalo o příspěvek velmi hezký s takovou příjemnou diskusí pod ním, ve které diskutující oceňují zobrazenou známku autora Dušana Kállaye a s uznáním se zmiňují i o práci poštovních doručovatelů.

Na stránkách Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha jsme si připomněli přicházející výročí již obsáhlým příspěvkem Ivana Leiše „140 let UPU“ ze dne 15.2.2014 (celý příspěvek zde).

Není smyslem tohoto příspěvku popisovat historii a funkci Světové poštovní unie a její význam pro dnešek; jen by stálo za to zastavit se na již vytvořených internetových stránkách o této světové organizaci a vztahu československé a české známkové tvorby k ní. Tak například na webu „Filatelie v Brně 2014 (a nejen o ní)“ si můžeme připomenout vydané známky Československa a České republiky – (odkaz zde). Samozřejmě ještě musíme připomenout tu již výše uvedenou krásnou známku hodnoty 21 Kč „Světový den pošty“ od autora Dušana Kállaye vydanou 5.10.2011 (viz zde).

Velmi zevrubně se Světové poštovní unii věnoval také autor Josef Fronc před deseti lety na portálu Infofila v příspěvku „Světová poštovní unie – UPU – 130. výročí“ ze dne 18.10.2004 (celý článek zde).

Zpravodaj Jihlavský filatelista Klubu filatelistů 06-40 „Vysočina“ v Jihlavě (číslo 4/2009), přinesl velmi zajímavý článek Michala Musila „Kolem světa aneb 100 let památníku Světové poštovní unie“ (na stranách 7 a 8) a také neméně významný článek „Mezinárodní odpovědka“ (na straně 9). Pro mnoho filatelistů a další lidi, kteří si častěji dopisují se zahraničními partnery, také například pro sběratele autogramů, je mezinárodní odpovědka důležitým přínosem UPU, nástrojem pro usnadnění komunikace. Mezinárodní odpovědka je totiž poštovní cenina, která je ve všech členských zemích Světové poštovní unie při předložení na poště vyměněna za poštovní známky (jednu nebo více) odpovídající obyčejnému poštovnému za prioritní dopis nejnižší váhové kategorie do zahraničí.

Příspěvek „About international reply coupons“ (odkaz zde) hovoří nejen o zavedení mezinárodních odpovědek [angl. international reply coupons (IRC), franc. coupons-réponse internationaux (CRI)] na základě rozhodnutí 6.kongresu UPU v Římě a o jejich praktickém použití, ale zejména popisuje nový design mezinárodních odpovědek od r. 2013, který je dílem českého grafika Michala Šindeláře na základě vítězství České republiky ve vypsané soutěži. Motivem těchto nových odpovědek je „Voda pro život“, což navazovalo na myšlenky Mezinárodního roku vodní spolupráce 2013 (vzor přední strany odpovědky nového motivu je na uvedené stránce samozřejmě zobrazen).

2014-10-09 CRI CZ avA to se již dostáváme k příspěvku na českém internetu „Mezinárodní odpovědka (CRI) bude z Česka“ ze dne 17.10.2012 (odkaz zde), který rovněž mluví o vítězství České republiky a Michala Šindeláře na 25.kongresu UPU v Dohá.

Na českém internetu se odpovědkám věnují i jiné delší či kratší články a příspěvky. Je to např. rozsáhlý odborný článek „Mezinárodní odpovědky Protektorátu Čechy a Morava 1939-1945“ ze dne 23.1.2012 autora Ing. Michala Příkazského (text naleznete zde) a kratší2014-10-09 CRI CZ rv populární příspěvek Jiřího Neumanna „SLOVENSKO – Mezinárodní odpovědka vzor Nairobi“ (text zde) ze dne 24.2.2012.

A proč se zde mezinárodními odpovědkami tak detailně zabývám? Protože právě ke 140. výročí Světové poštovní unie měly členské země vydat své varianty odpovědek s platným motivem „Voda pro život“, doplněné příležitostným textem a letopočty 1874 – 2014. Sken přední a zadní strany české odpovědky naleznete na posledních dvou obrázcích (6 a 7).

Autor: Pravoslav Kukačka


 

1 Responses to Světový den pošty byl 9.10.2014

  1. Otavinka napsal:

    Vážený pane!
    Váš článek je velmi zajímavý. Mne jen překvapilo, že na poštách, ale ani ve Filatelii nevěděli, že 9. říjen je Světový den pošty. Sháněla jsem totiž tu publikovanou známku. Jinak Váš článek zřejmě „zavinil“, že jsem měla poprvé enormní návštěvnost blogu, za což děkuji. Písek je městem mého srdce, kde jsem prožila nejkrásnější léta svého života a ráda se tam stále vracím. Téměř půl století žiji na Moravě a to v Olomouci.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prezentace - 110 let od vzniku rakousko-uherské polní pošty (Lubor Kunc) je ke stažení
This is default text for notification bar