Hlavní pošta v New Yorku


Odskok z výstavy na GPO – HLAVNÍ POŠTU V NEW YORKU

do roku 1914 do 1918 Pennsylvania Terminal od roku 1982 dodnes James A. Farley Post Office Building


Motto vytesané do čelní fasády Hlavní pošty:

ANI SNÍH ANI DÉŠŤ ANI HORKO ANI ŠERO NOCI NEZABRÁNÍ TĚMTO KURÝRŮM
RYCHLE ABSOLVOVAT JEJICH URČENÉ TRASY.

Citát z Herodotus´ Histories (kniha 8, kap. 98) popisující věrnou službu systému Perské pošty prostřednictvím poslů.


Hlavní budovou Poštovní služby Spojených států (United States Postal Service) v městě New York je Budova poštovního úřadu Jamese A. Farleye. Její PSČ (ZIP) je 10001. Americká pošta své vlastní motto nemá, toto motto se považuje za její neformální krédo. Nápis vytesal autor komiksů Ira Schanpp. Budova byla postavena v roce 1912 a je v USA známá zejména podle nápisu na čelní fasádě, kterým jsem uvedl mou poznámku. Veřejnost zná tento objekt spíše podle názvu užívaného od roku 1914 do 1982 – Budova Hlavního poštovního úřadu (GPO – General Post Office). Nyní je pojmenovaná po 53. Hlavním poštmistrovi Jamesi A. Farleyovi, významné postavě moderního amerického poštovnictví. J. A. Farley byl v této funkci v letech 1933-1940. Byl demokratem a významnou podporou prezidentu F. D. Rooseveltovi. V roce 1940 byl nominantem na prezidenta USA.

Tato pošta je domovem „Operace Santa“, kterou proslavil film z roku 1947 „Miracle on 34th Street“ ( Zázrak na 34. ulici). Byla i inspirací pro film „Going Postal“ z roku 2004. (Na poštovní cestě). Tato pošta byla hlavním článkem poštovnictví této oblasti poté, co pošta v Church Street byla paralyzována útokem na dvojčata 11. září 2001. Ke slovu přišla díky počilému automatizovanému zpracování poštovních zásilek a značnou zkušeností v poštovní distribuci a v dopravních cestách.

Budova s monumentální fasádou a korintskou kolonádou a masivním schodištěm vedoucím ke vchodu na 8. avenue je na seznamu amerických významných památek a má dvě části – budovu staré pošty a západní připojené křídlo (rozloha 32.000 m2). Má dvě velké chodby a sousedí s dalšími významnými budovani New Yorku – železniční stanicí Pennsylvania Station a multihalou Madison Square Garden. Až do roku 2009 byla jedinou newyorskou poštou, která byla otevřena nanostop – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Tomu bylo až do roku 2009, kdy nastala ekonomická krize. Nyní se okénka přepážek zavírají už ve 22 hodin večer. Na koncích dlouhé galerijní chodby najdeme mini poštovní muzea poskytující azyl pro poštovní historii USA a její artefakty. Za zmínku stojí zajímavý vyřezávaný strop dekorovaný národními emblémy erbů deseti nejvýznamnějších státních celků tehdejší doby: USA, Spojeného království, Německé říše, Francouzské třetí republiky (reprezentované zkratkou R.F.), Ruského carství, Italského království, Španělského království, Belgie, Rakousko-uherské monarchie a Nizozemí.

Neméně zajímavé jsou i budoucí plány. S ohledem na slábnoucí vliv tradiční pošty, byla část budovy poskytnuta železniční společnosti Amtrak. Z jedné části budovy se stane Daniel Patrick Moynihan Station. V kompetenci této pošty zůstane: přepážková služba a ostatní poštovní služby (expresní pošta, odávka poštovních zásilek, dodávka prostřednictvím železničních nástupišť a depozitář poštovních známek). V budově zůstane administrativa pošt v New Yorku a pochopitelně populární Santova pošta.

Zdroje:

  1. Prospekty a brožůry USPS

  2. en.wikipedia.org

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nový digitální štoček – MS v ledním hokeji 2024 a setkání Olympsportu - 27.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar