123. výstavka známkové tvorby České pošty, s.p. – 4.12.2019


123. výstavka samostatného oddělení známkové tvorby České pošty, s.p., která se konala v mimořádném termínu, kdy nevyšla žádná známková emise, ve středu 4.12.2019 v prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy pražské „hlavní pošty“ Praha 1 (viz pozvánka), byla věnována nedávným úspěchům známkové tvorby České pošty, jak jsme se již mohli dočíst na internetových stránkách České pošty, blogu Exponet forum a také na našem klubovém webu.

Snad jen pro rychlejší orientaci v připojené fotogalerii uvádíme, že na konci října 2019 proběhlo v madridské Královské mincovně vyhlášení soutěže poštovních správ o nekrásnější známky světa roku 2018 NEXOFIL AWARD 2019 a Česká pošta získala při této příležitosti hned tři významné ceny:


  • Na 1. místě v soutěži za Nejkrásnější aršík posledních pěti let (2013 až 2017) se umístil aršík vydaný k oslavám 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Aršík byl společným vydáním se Slovenskem, Bulharskem a Vatikánem a první místo je tak pro všechny uvedené poštovní správy společné. Autorem známky je Dušan Kállay a rytcem Miloš Ondráček.

  • Na 2. místě v kategorii Nejluxusnější suvenýr na světě se umístilo sběratelské vydání Bombajského dopisu. Autorem známky a grafické úpravy je Kamil Knotek. Na návrhu spolupracovali Libuše a Jaromír Knotkovi.

  • Na 3. místě v kategorii Nejluxusnější tisk poštovní známky na světě se umístil soubor otisků a soutisku rytin známky Francesco da Ponte: Obětování v chrámě. Autorem známky a rytiny je Miloš Ondráček.


Česká známková tvorba získala další ocenění na Les Grands Prix de l’Art Philatélique Belge et Européen v září 2019 v Bruselu. Česká pošta se umístila na třetím místě v kategorii nejkrásnější ryté známky Evropské unie s poštovní známkou – portrétem významného španělského vojevůdce první poloviny 17. století Diega de Guzmána od vlámského grafika Paula Pontia. Autorem a rytcem známky je Martin Srb.


Výstavku zahájil Břetislav Janík, vedoucí samostatného oddělení známkové tvorby České pošty, s.p., který přivítal Libuši a Jaromíra Knotkovy, Kamila Knotka a Martina Srba, jejichž práce byly oceněny, dále Tomáše Říhu, autora aktuálně vydané dopisnice „Oceněné známky“, představil kolegy ze svého oddělení a přivítal všechny návštěvníky výstavky. K jednotlivým oceněným emisím a produktům pak pohovořil Martin Holý z týmu Břetislava Janíka a o své práci dále hovořili uvedení výtvarníci. Na výstavce jsme si mohli prohlédnout výtvarné návrhy a další podklady k tisku uvedených známek a produktů, získané ; ceny a rovněž nově vydanou dopisnici „Oceněné známky“, s přítiskem Známková tvorba s nominální hodnotou, resp. s písmenem „E“.

Zahájení

Cyril a Metoděj

Bombajský dopis

Francesco da Ponte

Paulus Pontius

Dopisnice ZT

Autogramiáda


V závěru výstavky poděkoval Břetislav Janík přítomným za účasti na výstavkách známkové tvorby České pošty v tomto roce, popřál všem příjemný Advent, šťastné a veselé Vánoce a úspěšný nový rok 2020. Návštěvníci výstavky poté obdrželi novoročenku – služební zálepku České pošty. Následovala autogramiáda výtvarníků. Návštěvníci oceňovali možnost koupě vhodných poštovních známek na místě a získání otisků příležitostného razítka pošty Praha 1 Paulus Pontius – 3. místo dle výtvarného návrhu Martina Srba v ryteckém provedení Miloslava Bláhy.

Fotoreportáž z této akce pro nás pořídil Tomáš Chudoba.

Kdy bude 124. výstavka odboru známkové tvorby České pošty?

Na další výstavku se můžete těšit 20. ledna 2020:

  • Tradice české známkové tvorby: Bedřich Housa

  • 500. výročí zahájení ražby Jáchymovských tolarů

Autor příspěvku: Pravoslav Kukačka


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar