Identifikační kódy automatizovaně zpracovaných zásilek v ČR


V prosinci roku 2013 byl zaslán do klubové schránky KF 00-15 dotaz pana Jaroslava Rubišara k problematice kódů automatizovaně zpracovaných zásilek v ČR. Dotaz i s odpovědí byl umístěn do sekce „Otázky a odpovědi“ (17.12.2013). Nyní se k problematice opět vracíme. K dotazu přinášíme odpověď pana Dušana Brabce.

V závěru naleznete ukázky kódů a také několik položených otázek sběratelského významu.


Text dotazu Jaroslava Rubišara:

[stextbox id=“info“]

Vážený pane inženýre,
obracím se na Vás s prosbou o kontakt na někoho, kdo by byl ochoten mne odkázat na nějaký dostupný materiál vztahující se ke kódování poštovních zásilek, viz. příloha se zvýrazněým kódem, ke kterému hledám jakékoliv informace. Všiml jsem si, že v poslední době byl čarový kód doplněn i kódem číselným; nic bližšího jsem v mém „filatelistickém okolí“ nezjistil.

Děkuji předem za sdělení s čím mohu počítat či přeposláním žádosti do správných rukou, případně jen za pár vysvětlujících řádků k uvedené problematice.

[/stextbox]

Odpověď Dušana Brabce:

Dobrý den,
Identifikační kód automatizovaně zpracovaných zásilek, který postupně nahradil čárový kód PSČ, se začal objevovat na našem území od 1.3.2011 ze čtyř linek v Praze. V současnosti je zaveden tento způsob kódování již na těchto linkách (jsou uvedeny v časovém pořadí, jak se kódy objevovaly v provozu, naposledy zatím Brno od cca poloviny roku 2013):

  • Praha4 linky – OCR 1 až 4, VCDS A až D

  • Olomouc1 linka – OCR 5, VCDS E (zde se zpracovávají kódováním i zásilky z linky v Ostravě)

  • Plzeň1 linka – OCR 6, VCDS F

  • Brno2 linky – OCR 7 a 8, VCDS G a H

Lze očekávat postupně náběh dalších linek, protože v odpovídajícím programu čtení adresních stran zásilek je rezervováno OCR až do 11 a VCDS až do písmene K. OCR je optické čtecí zařízení, které čte a vyhodnocuje údaje na adresní straně zásilky (tedy již nejen PSČ jako tomu bylo v minulosti u čárových kódů) automaticky, VCDS označuje soustavu více terminálů specificky patřících k dané lince, u nichž sedí operátoři, adresní stranu zásilky vyhodnocují ručně a podle toho se pak nanese na zásilku kód.

Pokud se zajímáte o tuto problematiku, tak uvádím otevřené otázky sběratelského významu a uvítám Vaše poznatky a případně i výměnu materiálu k těmto dosud plně nevyjasněným otázkám (zejména pokud jste mimo Prahu, tedy máte přísun kódovaných zásilek směřujících VEN z Prahy):

[stextbox id=“info“]
  1. Od kdy se u každé linky objevily identifikační kódy poprvé (známé je to pouze v Praze, tj. 1.3.2011)?

  2. Kolik VCDS je u každé linky?

  3. Jak probíhalo zpracování zásilek kódováním posílaných mezi místy s instalovanými linkami, na nichž se kóduje, v mezidobí od používání již identifikačních kódů v místě odesílatele, ale ještě používání čárových kódů v místě adresáta a naopak.

[/stextbox] [stextbox id=“grey“]

Naléhavě hledám veškerý dokumentační materiál (zásilky z živé pošty), nejlépe ve větších objemech, a to i jen zapůjčením, ke sběratelskému zpracování této problematiky?

[/stextbox]

Doufám, že Vám výše uvedené řádky sběratelsky pomohou a že se případně rozvine i faktická sběratelská spolupráce.

Dušan Brabec, Praha


Ukázka dopisu s čarovým kódem AUTOMATICKE_LINKY

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Velikonoční razítko - Kraslice (25.3. - 28.3.2024)
This is default text for notification bar