Budova horské pošty v Arose


Reprezentativní poštovní budovy nenajdeme jen ve velkých městech i důležitých centrech různých zemí. Kdo by žil v této představě, velmi by se mýlil. Výstavné objekty najdeme i v menších místech. Jedním z takových příkladů je i budova horské pošty v Arose (kanton Graubüden), známém švýcarském zimovisku ve 40.letech minulého století.

Začátkem 40.let minulého století přestala budov staré pošty v Innerarose vyhovovat, a proto zodpovědné orgány v roce 1946 rozhodly postavit novou poštu v centru města. Poštovní správa dostala rozhodnutí postavit objekt na místě provizorní zástavby na Curlingplatzu u hlavní silnice (Poststrasse) a blízko nádraží. Projektem byl pověřen Georg Brunhold. Návrh byl přijat nejen odbornou veřejností, ale i laickou. Novostavba se tak líbila, že je ji možno spatřit do dneška jako miniaturu ve „Swiss miniature“ (Švýcarské miniatury) v Melide. Po kladném rozhodnutí postavit novou poštu, Generální ředitelství pošt se rozhodlo stavbu finančně nepodporovat, dokud bude stará pošta v provozu. Řada zainteresovaných institucí a skupin okamžitě začala s veřejnými finančními sbírkami. Výstavbu nové pošty provázelo delší stavební řízení, k němuž dali souhlas majitelé okolních parcel a objektů.

K uzavření staré pošty v Arosa-Dorf došlo dne 6.11.1948 v 17:00 hodin s výjimkou telegrafní a telefonní služby, která skončila později a to dne 7.11.1948 ve 21:30 hodin. K 1.12.1948 byl objekt staré pošty nabídnut k pronájmu. Jedna historie skončila.

Nová budova pošty slouží dodnes v nezměněné podobě (viz fotografie). Přízemní prostory slouží veřejnosti, přepážkové služby jsou plně využívány. Před několika lety zmizely od vchodu do budovy automaty na prodej automatových známek tak, jako v celém Švýcarsku. Místo nich najdeme poštovní schránku a peněžní automat.

Obrázek modelu pošty je převzat ze zdroje: http://www.swissminiatur.ch/

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Národní poštovní muzeum ve Washingtonu (1)

Některá z lákadel Národního poštovního muzea ve Washingtonu, 2 Massachusetts Ave., NE Washington, DC 20002 pro návštěvníky bez ohledu na...

Světová výstava New York 2016 (6. část fotogalerie – závěrečná)

Aktuality 2.7.2016 (fotogalerie 6.část - závěrečná)  

Fotogalerie z vernisáže výstavy a autogramiády Františka Horniaka

V pátek, 24.6.2016, se v Poštovním muzeu v Praze uskutečnila vernisáž výstavy “František Horniak/60nejlepších rytin”, která je věnovaná tvorbě jedno...

Zavřít