Pošty opouštějí historické budovy v centrech


Fakta a zamyšlení nad poštovní současností


Během let 2012 a 2013 prosákly na veřejnost zprávy o stěhování pošt z historických budov v centrech několika moravských měst, které zachytil denní tisk. Týkaly se zejména Opavy, Olomouce, Brna a Zlína. Pošty se přesouvají z center do nákupních středisek. Stěhují se za svými zákazníky, kteří „opouštějí“ceska_posta historická centra a své nákupy přesouvají do chrámů komerčního luxusu. Pošta vychází vstříc zásadní změně životního stylu obyvatel České republiky. Má to své výhody. Pošty mají otevírací dobu jako předmětné nákupní centrum. Komfortní je i parkování, možnost spojení širokého spektra nákupů, kulturní nákup, možnosti občerstvení. Tyto na první pohled logické důvody však řada zákazníků České pošty neakceptuje. Názor proti názoru. Těžko posoudit. Dle pošty se zkvalitní pošty a zvýší tržby. I když pošty budou sídlit v pronájmu, provoz údajně bude levnější a modernější. Jasné je, že tradiční historické budovy pošta opouští a přesouvají se do moderních center. Historie stará v mnoha případech více jak 100 let končí. Centra se vylidňují a přesouvají do komerčních center. Pro zájemce historie poštovnictví, pošt a poštovního provozu jsou tyto změny dalším úsekem, který by neměl být opomenut či zanedbán. Dokumentace změn a používaných předmětů produkujících poštovně historické artefakty je zajímavou oblastí pro sběratele.

Kde v těchto letech došlo ke změnám?

 • Hlavní pošta ve Zlíně, která byla v centru města, byla zrušená od jara 2013. Z náměstí Míru se přesunulaPOSTA_OPAVA do bývalého továrního areálu firmy Baťa (32. budova areálu – vzdálenost cca 2 km). Z toho údajně nyní sešlo a uvažuje se o dalších variantách (městské části Niva, Vršava či Jižní Svahy).

 • Pošta Olomouc 1 na rohu náměstí Republiky se stěhuje v roce 2014. Tato pošta  bude v  obchodní galerii Šantovka.

 • V Opavě se změny dějí v souvislosti s otevřením obchodního cetra Breda a Weinstein. V novém objektu vedle Horního náměstí najdou své místo banky, ale i Česká pošta. Dochází ke stěhování Hlavní pošty v Opavě (pošta na Masarykově náměstí). Sídlila zde od konce 19. století.

 • K podobnému vývoji došlo a dochází i v Brně.

Otázkou zůstává, co bude s historickými budovami České pošty, kde se psala historie českých a moravských pošt. Najdou budovy smysluplné využití? Jaký bude další trend? Ponechá pošta v centrech alespoň menší pošty či přepážky u smluvních nájemců (franšízy) tak, jak tomu je v západoevropských městech a místech.

Autor: Ivan Leiš


 

2 Responses to Pošty opouštějí historické budovy v centrech

 1. Libor Hanák napsal:

  Dobrý den, srdečně Vás zdravím. Píšu ohledně upřesnění stěhování pošty ve Zlíně – k přesunu z náměstí do budovy číslo 32 bývalého Baťova areálu skutečně došlo. Na základě stížností obyvatel a písemné petice byla myšlenka zanechat aspoň přepážku kousek od bývalé budovy pošty, v budově radnice. Z tohoto nakonec sešlo a tak pošta ZLÍN 1 sídlí v budově 32…

   
 2. Petr napsal:

  Dobrý den. Nebudu psát k historickým budovám, ale k Nové Poště. K 32 budově je sice bezbarierový přístup, ale už vstup po schodech či nájezd je prakticky barierový. Chodím o dvou francouzkých holích a po kovovém zubatém povrchu je chůze obtížná a opírání se o berle problematické co do poškození gumových chráničů na nich, včetně obuvi. Těžko bych se vydal do „takového terénu“ na invalidním vozíku. Obutí by dostálo brzy úhony.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nový ceník služeb České pošty, s.p. platný od 1.února 2023
This is default text for notification bar