Nový vzor výplatního stroje od roku 1946


Rok 1946 přinesl nový vzor výplatního otisku


Rok 1946 byl v oboru výplatních otisků na našem území velmi živý. Jednak poštovní správa povolila výplatní stroje do provozu československých pošt (již jsem o něm psal), jednak radikálně změnila vzhled výplatního otisku. Jednalo se o dost převratnou historickou událost. Místo dosud používaného obrazce ve výplatním razítku se na tomto místě otisku objevil “zoubkovaná pseudoznámka” či “zoubkovaný obdélník”.Motýlek” či “větrná růžice” začaly opouštět československý výplatní otisk.

Jeden z posledních otisků s motýlkem byl zachycen v Bratislavě s datem 13.7.1951 (otisk Ústredná sociálna poisťovňa), výplatní otisk typu FR 6h-4m. Otázkou zůstává, který byl první otisk s novým vzorem na území Československa. Zatím se k tomu zúčastnění sběratelé nevyslovili. Je to otázka času.


Věstník ministerstva pošt č. 62 ze dne 17.12.1946 oznamuje:

V nových výplatních strojích budou napříště výplatní otisky nového vzoru.

Současně otištěný vzor ve Věstníku dokumentuje, že:

výplatní otisk budou tvořit dvoukruhové razítko denní bez můstku … a výplatní razítko ve tvaru obdélníku, který je zoubkován.


Realita byla odlišná, jak dosvědčují bloky přiložených reprodukcí. Objevila se jednokruhová denní razítka, dvoukruhová bez můstku a dvoukruhová s můstkem. Různý vzhled vydržel do padesátých let a mnohdy i déle. Filatelisté měli žně.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Ocenění FEPA za rok 2015

Ocenění FEPA za rok 2015 získaly následující organizace:  

Tchajpej filatelistická (3)

V minulém pokračování jsme vstoupili do několikapatrové budovy tchajpejského Poštovního muzea v Tchaj-peji. Její druhé a třetí patro je víc...

Sborník “Košice vo filatelii”

Koncem roku se mezi předplatitele dostává Sborník č.27 s názvem "KOŠICE VO FILATELII", který vydává agilní klub filatelistov 54-01 Košice...

Zavřít